Cestování aktuálně

EVROPA

Španělsko

Španělsko bylo zařazeno mezi země s vyšším rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Po návratu z Vaší dovolené budete tedy muset podstoupit test na COVID-19 nebo 14denní karanténu (kromě návratu z Kanárských ostrovů a Mallorcy, kterým je udělena vyjímka). Test na cestě do Španělska není není vyžadován.

Od 13. 7. se zavádí povinnost nošení ochrany obličeje (roušky). Povinnost se nevztahuje na pobyt na pláži, u bazénu a během občerstvení v restauracích a barech.

Španělská vláda přijala z důvodu ochrany zdraví turistů rozhodnutí o povinnosti vyplnit před dovolenou ve Španělsku zdravotní formulář (tzv. FCS health control form).

Aktuálně je možné formulář vyplnit v elektronické podobě, vyplnit ho lze bez diakritiky nejdříve 48 hodin před odletem na http://www.spth.gob.es nebo v bezplatné aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH (ke stažení pro iOS a Android).

Potřebné údaje k vyplnění naleznete na cestovní smlouvě. Číslo sedadla, které je vyžadováno v posledním kroku formuláře, Vám však bude přiděleno až na letišti před odletem na dovolenou. Vyplnění elektronického formuláře je tedy možné dokončit až na letišti (a tedy i vygenerování QR kódu potřebného ke vstupu do Španělska). QR kód lze před vstupem do země předložit ke kontrole v tištěné formě, v mobilním telefonu nebo v tabletu.

Řecko

Povinnost vyplnit před odletem do Řecka elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form). Vyplňuje se bez diakritiky, pouze přes Google Chrome. Test je vyžadován na cestě do Řecka.

Je nutné, aby formulář vyplnil každý cestující (včetně dětí) nejpozději 1 den před odletem (maximálně do 22:59 hod.). Ještě před vyplněním formuláře se musíte zaregistrovat e-mailem a heslem, po registraci vám přijde do e-mailu ověřovací odkaz, kterým registraci potvrdíte.

Při odbavení v České republice a po příletu do Řecka se každý cestující prokáže unikátním QR kódem nebo potvrzovacím e-mailem (v mobilu či vytištěným), který po vyplnění dotazníku obdrží e-mailem. Bez QR kódu nebo potvrzovacího e-mailu budete odmítnuti z přepravy.

Aktuálně je povinné používat v Řecku roušku ve všech uzavřených prostorách (dopravní prostředky, obchody, provozovny veřejných i soukromých služeb, muzea, kulturní a církevní zařízení, zdravotnická a sociální zařízení atd. s výjimkou veřejného stravování). Výjimky platí pouze pro děti do 3 let a osoby s lékařsky potvrzenými dýchacími problémy. Porušení je pokutováno (150 EUR). V určitých oblastech platí povinnost nosit roušky i na veřejnosti. Pro aktuální opatření sledujte stránky Ministerstva zahraničních věcí.

Tunisko

Do Tuniska je možné cestovat bez povinnosti testování na koronavirus pouze v rámci organizované turistiky – tedy s cestovní kanceláří. Po klientech cestovních kanceláří nebude vyžadován negativní test ani karanténa jak v Tunisku, tak po návratu do ČR.

Klienti musí vyplnit kromě klasického turistického registračního formuláře i zdravotní formulář a cestovní formulář, které obdrží na palubě letadla nebo po příletu v papírové podobě (lze vyplnit i online v Čechách po odbavení na: https://app.e7mi.tn/language). Ve formuláři je požadována informace o sedadle v letadle.

Madeira

Portugalská vláda přijala opatření o povinnosti podrobit se po příletu do destinace testu na COVID-19, který je poskytován zdarma (do obdržení výsledku testu je nutné dodržet karanténu a zdržovat se pouze na pokoji). Místo odběru na letišti je možné doložit potvrzení o negativním výsledku testu, který nesmí být starší více než 72 hodin před příletem. Další povinností klientů, kteří cestují na Madeiru, je vyplnit (48 – 12 hodin před odletem) zdravotní formulář na adrese https://madeirasafe.com/, vyplňuje se bez diakritiky. Po úspěšné registraci do webové aplikace zde naleznete QR kód, můžete vložit negativní výsledek testu, nahlásit případné zhoršení stavu a objeví se zde i výsledek testu po odběru na letišti (cca do 12 hodin po odběru). Do formuláře se znovu přihlásíte pomocí e-mailu a zvoleného hesla.

QR kód lze prezentovat v mobilním telefonu či tabletu. Cestující bez QR kódu (nebo alespoň potvrzujícího e-mailu) nebude přijat k přepravě.

Od 1. 8. 2020 je povinnost nošení roušek ve veřejných prostorech a udržování rozestupu minimálně 1,5 m. Toto opatření není povinné pro děti do 10 let, osoby se specifickými potřebami, hendikepované, při fyzické nebo sportovní aktivitě a rekreační sportovní aktivitě v přírodě.

EXOTIKA

Důležité upozornění: vzhledem k tomu, že většina exotických destinací není zatím na zeleném semaforu Ministerstva zdravotnictví ČR, je po příletu domů nutné podstoupit negativní COVID-19 test. Seznam zemí, z nichž je možné cestovat zpět do ČR bez nutnosti karantény nebo podstoupení testu na COVID-19 po návratu, je postupně aktualizován. Bližší informace se dozvíte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Destinace Termín otevření Vstupní požadavky
Spojené arabské emiráty 7. 7. 2020
 • Negativní COVID-19 test ne starší než 96 hod. (nutné předložit potvrzení před nástupem do letadla na cestě tam i zpět)
 • Pojištění pokrývající léčbu COVID-19 (pro lety spol. Emirates s odletem do 31. 10. 2020 a lety spol. flydubai s odletem do 30. 11. 2020 je pojištění COVID-19 zdarma v ceně letenky)
 • Vyplnění formuláře "Quarantine & Treatment Declaration Form" a "Health Declaration Form" a osoby nad 12 let si musí stáhnout aplikaci COVID-19 APP (ke stažení pro iOS a Android)
 • Detailní informace k podmínkám vstupu
Omán Pravděpodobně září 2020 Zatím neupřesněny
Katar 1. 10. 2020 Zatím neupřesněny
Dominikánská republika 1. 7. 2020
 • Negativní COVID-19 test ne starší než 5 dní (od 15. 9. již test není vyžadován, po příletu do destinace bude probíhat pouze náhodné testování v podobě rychlého ambulantního testu, po návratu do ČR je však stále nutné podstoupit test nebo karanténu)​
 • Vyplnění zdravotního formuláře v letadle/po příletu
 • Zvýšená hygiena rukou, udržování rozestupů
 • Po celou dobu pobytu (kromě pobytu na pláži) je vyžadováno nošení roušek
 • Do 31. 12. 2020 jsou všichni hosté zdejších hotelů chráněni bezplatnou asistenční službou a zdravotním pojištěním financovaným dominikánskou vládou (kryje léčebné výlohy, testy na COVID-19, servis telemedicíny, výdaje na nezbytné prodloužení ubytování, změnu letu a další mimořádné náklady v případě nákazy COVID-19)
Indonésie – Bali 11. 9. 2020
 • Negativní COVID-19 test ne starší než 14 dnů v AJ (pro lety se společností Emirates test ne starší než 96 hod. - je nutné předložit před nástupem na palubu, platí i pro let zpět)
 • Povinnost mít cestovní pojištění
 • Registrace na stránce lovebali.baliprov.go.id
 • Povinnost aktivovat si na telefonu/jiném zařízení GPS
 • Měření teploty po příletu
Keňa 1. 8. 2020
 • Negativní COVID-19 test ne starší než 96 hod.
 • Vyplnění formuláře před odletem
 • Měření teploty po příletu (nesmí přesáhnout 37,5 °C)
Kuba Zatím neupřesněn Zatím neupřesněny
Maledivy 15. 7. 2020
 • Od 10. 9. negativní COVID-19 test ne starší než 72 hodin (pro lety s Emirates je negativní COVID-19 test nutný před nástupem na palubu každého letu vč. zpátečního letu z Malediv - většinou lze testovat přímo na hotelu, pro konkrétní hotel si ověřte podmínky u svého prodejce)
 • Vyplnění zdravotního formuláře 24 hod. před příletem
 • Měření teploty po příletu
 • Povinná rouška na letišti a během transferů
Mauricius 1. 11. 2020 Zatím neupřesněny
Mexiko 8. 6. 2020
 • Měření teploty po příletu a před odletem
 • On-line check-in, udržování rozestupů na letišti
Réunion 10. 7. 2020
 • Negativní COVID-19 test ne starší než 3 dny (požadavek platí zatím do 31. 8.)
Seychely 1. 8. 2020 (občané ČR nemají aktuálně povolen vstup)
 • Negativní COVID-19 test ne starší než 72 hod.
 • Měření teploty po příletu
 • Vyplnění zdravotního formuláře po příletu
Srí Lanka Pravděpodobně září 2020
 • Měření teploty po příletu
Panama Září 2020 Zatím neupřesněny
Thajsko Pravděpodobně září 2020 Zatím neupřesněny
Zanzibar 6. 6. 2020
 • Negativní COVID-19 test pouze, pokud ho vyžaduje letecká společnost (Emirates a flyDubai vyžadují negativní test ne starší 96 hod. při příletu i odletu)
 • Měření teploty po příletu a před odletem
 • Vyplnění zdravotního formuláře v letadle
 • Povinná rouška na letišti a během transferů, zvýšená hygiena rukou, udržování rozestupů

Vyhledejte si informace o destinacích