Amerika

Panama

Panama (španělsky: República de Panamá) je malý stát na pomezí Jižní a Střední Ameriky kontrolující strategický průplav. Jeho sousedy jsou na východě Kolumbie a na západě Kostarika. Světový význam má Panamský průplav mezi Atlantským a Tichým oceánem.

Panama zůstává v povědomí turistů zatím trochu odsunuta. O Panamě se víceméně mluví jen v souvislosti s Panamským průplavem, 80 kilometrů dlouhým umělým příkopem mezi Atlantikem a Pacifikem. Panama však nabízí mnohem více. V Panamě je 14 národních parků a dalších chráněných oblastí (29% rozlohy země je chráněno). K návštěvě lákají, přírodní rezervace Punta Patino, Darién a národní park Soberania, kde se můžete projít po světově proslulé Pipeline road, lesní cestě, která vede 27km krásným primárním deštným pralesem. V blízkosti pobřeží jsou stovky ostrovů a kilometry chráněných korálových útesů. Cestovatelé tvrdí, že potápění a pozorování ptáků je v Panamě jedno z nejlepších na světě. Panama se také může pochlubit nádhernými plážemi v Karibském moři a Tichém oceánu. Kosmopolitní město Panama City zase nabízí návštěvníkům velké množství koloniálních staveb, muzeí a parků. Důvodem k návštěvě Panamy může být i největší místní karneval, který začíná každoročně víkend před popeleční středou. Turistický ruch tady ještě nenabyl masivních rozměrů, což umožní lepší poznání místních lidí, kultůr, tradic i přírodních krás.

panama - letoviska

Panama se skládá z 9 provincií a 5 „comarcas“ (území, kde podstatnou část obyvatelstva tvoří původní indiánské kmeny).

Playa Blanca - jedna z nejkrásnějších a dlouhých pláží se nachází u Tichého oceánu v provincii Coclé. Naleznete zde jeden z neprestižnější hotelů sítě Decameron- Royal Decameron Golf, Beach, Resort & Villas.

Ciudad de Panama - leží u pobřeží Panamského zálivu, východně od Panamského průplavu do Pacifiku. Je politickým kulturním a administrativním i ekonomickým centrem země. Spousta turistů by byla jistě překvapena siluetou mrakodrapů, kterou město nabízí a kterou je možné spatřit z velké dálky. Návštěvníci mohou strávit spoustu času při pohledu na obrovské lodě, které projíždějí Panamským průplavem. Střed města je charakteristický nespočetnými obchůdky s módním zbožím z celého světa.

Santa Clara - neskutečně nádherné písečné pláže a průzračně čisté moře symbolizují panamské letovisko Santa Clara.

Coronado - Coronado v sobě spojuje malé přímořské městečko s rozvíjejícím se turistickým ruchem. Hodně o jeho charakteru napovídá golfový areál Coronado Golf táhnoucí se přes polovinu rozlohy obce. Můžete zde prožít typickou plážovou dovolenou, okořeněnou menším počtem turistů. Vulkanická pláž Playa Serena s pozvolným vstupem do moře a ohromným množstvím volného místa vás v Coronadu uchvátí na první pohled.

Cestování

Časový posun: - 7 hodin letní čas a - 6 hodin zimní čas.

Elektřina: V hotelech je užíván elektrický proud o napětí 100-127 V. Zásuvky jsou s plochými zdířkami, je tedy nutný adaptér.

Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Doporučujeme, aby jste si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Doklady potřebné pro vstup do Panamy

Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Občané ČR, držitelé platných českých cestovních dokladů s minimální platností 6 měsíců, mohou vstupovat na území Panamské republiky a přechodně tam pobývat bez víz až 90 dnů, není-li účelem pobytu výkon výdělečné činnosti. Po 90 dnech je nutno vycestovat ze země, jinak je panamskými migračními orgány vyžadována finanční pokuta. Při vstupu na území Panamské republiky je nutno si vyžádat vstupní razítko do cestovního dokladu, a to při překročení panamské hranice na kterémkoliv hraničním přechodu. Vyhnete se tak vážným problémům při vycestování z Panamské republiky (zadržení, finanční pokuta až 1000,- USD, deportace, zákaz vstupu). Aktuální informace si můžete ověřit zde

Měna

Hlavní měnovou jednotkou je panamská balboa (PAB), rozdělené na 100 centesimos, běžně je možno platit také americkými dolary (USD). V oběhu jsou prakticky jen americké dolary, balboa se vyskytují jen jako mince. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 50 a 100 USD kvůli obavám z falšování bankovek. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. Euro lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Panamá), ale ve velmi nevýhodném kursu. Výměna peněz je nejspolehlivější na letišti či v bankách nebo v autorizovaných směnárnách. Téměř všechny obchody, restaurace, půjčovny automobilů a hotely akceptují běžné platební karty (nejrozšířenější je VISA nebo MasterCard).

Rady pro řidiče

Při cestě automobilem nebo jiným motorovým vozidlem jsou vyžadovány řidičský průkaz, doklad o vlastnictví automobilu či motor. vozidla a lodní konosament v případě cestování lodí.

Silniční síť v Panamě je poměrně dobrá, existují pouze 3 úseky silnice se 4 jízdními pruhy: Panamá-letiště, Panamá-Colón (30 km) a Panamerická silnice směrem na jih do Kostariky (200 km).

Ceny za půjčení auta se pohybují od 45 USD za den a dále dle velikosti a komfortu auta. Benzín zde stojí okolo 20 czk/litr. Pokud budete do Panamy cestovat v deštivé sezóně, je potřeba pouze dbát zvýšené opatrnosti v případě pronajmutí auta a vždy lépe pronajímat 4×4 a nikoliv malá auta, která nejsou vhodná do stoupání v horách po rozbahněné cestě. Ne všude je asfalt. Také je lepší se vždy ujistit předem, na co vše se vztahuje pojištění auta zahrnuté v tarifu pronájmu. Většinou se jedná pouze o velice základní pojištění s vyšší spoluúčastí v případě nehody. Slušnější autopůjčovny vás na to upozorní a doporučí vhodné připojištění, které je lepší si doplatit, protože vaše spoluúčast by se mohla vztahovat i na situaci, kdy někdo nabourá vás bez vašeho zavinění a vy zkrátka vracíte poškozené auto.

Pokud budete při cestování využívat zdejší organizované tours (ať sdílené s dalšími turisty nebo privátní, ceny překvapivě nejsou příliš rozdílné), tak se vůbec nemusíte obávat, místní jsou připraveni na svůj terén a mají potřebná auta do míst, kam vás povezou.

Celní a devizové předpisy

Od dovozního cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího (např. svršky, věci osobní potřeby; léky, sportovní potřeby, videokamera, fotoaparát a pod.). Speciální předpisy se vztahují na dovoz a vývoz střelných zbraní, rostlin a zvířat. Při převozu přes hranice je třeba přihlásit sumu vyšší než 10.000 USD. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje české občany cestující do Panamy na důležitost vstupního razítka uděleného panamskými migračními úředníky do cestovního pasu při vstupu na území Panamské republiky. Pokud při překročení panamských státních hranic k jeho udělení nedojde (zejména při překračování hranic přes pozemní přechody), je třeba si jej výslovně vyžádat. Při následném opouštění panamského území totiž při absenci razítka hrozí vysoká finanční pokuta (až 1000,- USD) či deportace.

V hlavním městě Ciudad de Panamá a v druhém nejvýznamnějším městě Colónu je běžná míra městské kriminality - kapesní krádeže, krádeže v dopravních prostředcích atd.. Nebezpečné jsou zejména některé čtvrti hlavního města ve večerních a nočních hodinách - např. Chorillo a Curundú, v městě Colón nábřežní oblasti. Složitější bezpečnostní situace je v hraniční provincii Darién, do jejíž východní části (za město Yaviza) sousedící s Kolumbií, se nedoporučuje cestovat vzhledem k pronikání kolumbijských ozbrojených skupin. Na panamském území se preventivně doporučuje dodržovat tyto základní zásady:

- uschovat pas a další cenné doklady, letenku atd. v hotelovém trezoru a cestovat pouze s minimem finanční hotovosti,
- nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci - videokameru, fotoaparát atd.,
- parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat nikdy žádné věci,
- nebrat stopaře, cestovat pouze po hlavních silnicích za denního světla,
- objednávat taxi prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven,
- cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí v Panamě,
- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech.

Aktuální informace si můžete ověřit zde

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla

Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Panamě, mohou vyhledat lékařskou pomoc v místních zdravotnických zařízeních. Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V hlavním městě existuje několik zdravotnických zařízení se špičkovým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň nižší.
Pokud jde o zdravotní situaci v zemi, v pralesních oblastech se vyskytují některé tropické nemoci, přenášené komáry (např. dengue či malárie). Proto doporučujeme vyhýbat se místům se stojatou vodou. Hodlá-li se turista zdržovat delší dobu v pralesních oblastech mimo turistická centra, existuje zvýšené riziko nákazy žloutenkou, cholerou, dengue a střevními paraziti (amébami). Proto je před cestou vhodné podrobit se očkování a po návratu do ČR příslušným vyšetřením. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici. Doporučujeme vzít s sebou mezi jinými léky proti žaludečním a střevním potížím, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem a repelent. V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu, či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku.

Důležitá telefonní čísla
Mezinárodní předvolba: 507
Záchranná služba: 911
Hasiči: 103
Policie: 104

Geografie

Panama leží mezi dvěma kontinenty na Panamské šíji, v nejužší části Střední Ameriky (šířka 50-200 km). Polovinu plochy zaujímají nížiny; nejvyšším pohořím na západě je Sierra de Veraguas (činná sopka Barú, 3478 m n.m.). Nížiny představují přes 85% území. Pobřeží Karibského moře a Tichého oceánu je lemováno množstvím malých ostrůvků. K území Panamy se počítá přes 1000 ostrovů. Asi 40% území pokrývají vždy zelené vlhké tropické lesy. Panamou protéká přes 500 řek a více než polovina země je zalesněná. Národní parky v Panamě (např. NP Coiba, NP Darién nebo NP La Amistad) a další chráněná území pokrývají na 34 % rozlohy státu. Zdejší nejmohutnější řeky jsou Tuira, Bayano, Chucunaque a Chagres, největší jezera jsou Bayano, Gatún a Alajuela. K Panamě patří souostroví Bocas del Toro a Perlové souostroví.

Podnebí

Panama se rozprostírá v tropickém pásmu. Tomu odpovídají vysoké teploty po celý rok, dosahují mezi 25 a 32 °C. Nižší teploty jsou jedině na vrchovině Chiríquí, průměrná teplote je zde 19 °C. Úhrn srážek se podstatně liší na karibské a na tichomořské straně. Na karibském pobřeží číní úhrn srážek 2500 - 4000 mm, kdežto u Tichého oceánu je to pouze 1500 mm. Nejvhodnější doba na návštěvu Panamy je období sucha od půlky prosince do dubna, takzvané verano (léto). Změna roční doby je znatelná pouze na tichomořské straně hor, u karibiku může pršet celý rok, zejména pak v oblasti Bocas del Toro, kde jsou tropické lijáky na denním pořádu. Období od května do prosince je známé ja invierno (zima), panuje tady pořád stejné horko a hojně prší. Vlhkost se pohybuje okolo 70%.

Historie

Roku 1501 přistáli u pobřeží dnešní Panamy Španělé a již roku 1513 V. Nunez de Balboa překročil Panamskou šíji. Po 300 letech španělské nadvlády získala Panama, která sloužila Španělům jako překladiště pro styk s koloniemi na jihu a byla četným terčem pirátů, roku 1821 nezávislost na Španělsku, ale zůstala součástí sousední Kolumbie. Kalifornská zlatá horečka roku 1849 iniciovala výstavbu Panamského průplavu, aby se tak umožnilo lepší spojení východu a západu USA a urychlila doprava po moři. Projekt byl zahájen až roku 1879, ale o deset let později byl přerušen. Roku 1903 USA Panamě pomohly získat nezávislost na Kolumbii výměnou za trvalou kontrolu průplavu, včetně 16 km širokého pásma podél jeho břehů. Pro dopravu byl Panamský průplav otevřen roku 1914. Smlouva z roku 1977 zajistila Panamě předání poloviny pásma a pronájem průplavu skončil roku 2000, kdy získala Panama kontrolu nad celým průplavovým pásmem.

Podle ústavy z roku 1983 je hlavou státu Panama i panamské vlády prezident, kterému asistují dva viceprezidenti. Zákonodárnou moc má Zákonodárné shromáždění o 67 poslancích. Všichni jsou voleni na pět let. V 80. letech v zemi pokračovaly nepokoje a roku 1989 generál Manuel Noriega (nar. 1940), který se chopil vlády, poté kdy byl obviněn z účasti na pašování drog a falšování volebních výsledků, vyhlásil USA "válku". Brzký americký vpád Noriegu svrhl a ten byl posléze v Miami uznán vinným a roku 1992 odsouzen k trestu vězení. V roce 1999 mu byl tento trest zmírněn na 30 let. O extradici Noriegy požádala v roce 1999 Panama, aby se zde zpovídal ze zločinů, jež se staly během jeho vlády. V nepřítomnosti byl v roce 1995 odsouzen na 20 let odnětí svobody. O jeho vydání požádala rovněž Francie, která jej odsoudila za finanční podvod na 10 let. V roce 2010 byl vydán Francii, kde strávil 1 rok ve vazbě. V prosinci 2011 jej Francie vydala do Panamy.

Panama je jednou z mála zemí na světě, které nedisponují stálou armádou.

Etnické složení a náboženství

V Panamě žije 3,86 mil. obyvatel, z toho muži tvoří 50,5 % populace a ženy 49,5%. Hustota osídlení činí 51 obyvatel/km2. Hlavními etniky v Panamě jsou ze 70% mestici a mulaté. Menšiny zde tvoří černoši, běloši, indiáni a asiaté. Nejpočetnějšími indiánskými kmeny jsou Guaymi žijící v západní Panamě a Kuna Yala u východního pobřeží Atlantiku.V zemi je převážně katolické obyvatelstvo, zbytek je tvořen protestanty. Kromě španělštiny je důležitým jazykem také angličtina, kterou užívá asi 14% obyvatel. Dále se zde mluví různými indiánskými dialekty. Gramotnost je v zemi 91%.

Hospodářství

Panama je převážně zemědělský stát, hospodářsky významný je provoz (námořní doprava) Panamského průplavu. Z ekonomicky aktivních obyvatel pracuje 21% v zemědělství, 17% v průmyslu. Obdělává se 9% území, louky a pastviny zaujímají 20% plochy, zalesněno je 44% území. Pěstuje se zde zejména cukrová třtina, banány, rýže, kukuřice, luštěniny, chová se skot, prasata, těží se dřevo, je zde průmysl potravinářský, petrochemický, strojírenský a chemický. Nejvýznamnějšími přístavy jsou Panama, Balboa, Colón.

Česko - španělský slovníček

dobrý den buenos días, buenas tardes
dobrý večer, dobrou noc buenas noches
ahoj hola
sbohem, na shledanou adiós, hasta la vista
ráno, odpoledne, večer por la mañana, por la tarde, por la noche
dnes, zítra, včera hoy, mañana, ayer
prosím, děkuji, není zač por favor, gracias, de nada
ano, ne, dobře, špatně sí, no, bien, mal
promiňte perdone
toalety aseos nebo servicios
Nerozumím No entiendo
Jsem Čech, Češka Soy checo, checa.
Jak se jmenujete? Jak se jmenuješ? ¿Cómo se llama? ¿Cómo te llamas?
vlevo, vpravo, rovně a la izquierda, a la derecha, recto
Kolik to stojí? ¿Cuánto vale? nebo ¿qué precio tiene?
Okradli mě Me han robado.

Zájezdy k destinaci "Panama"

Luxusní dovolená

Hotel Royal Decameron Golf, Beach Resort & Villas ****

Panama, Playa Blanca

RELIAZOVÁNO