Amerika

Kuba

Kuba (Kubánská republika) je největší ostrovní stát v Karibiku. Země přes moře sousedí se Spojenými státy americkými a Mexikem, ostrovními státy karibské oblasti - Bahamy, Haiti a Jamajka. Hlavním městem je Havana.

Tropický ostrov v soustroví Velkých Antil Vás pohltí opojnou atmosférou, kubánskými rytmy a bohatou historií. Kuba je zajímavá, unikátní, veselá, živá, chudá, krásná, jednoduchá. Rozhodně ale ne jednotvárná! Ostrov zářivé tropické zeleně, míchaných nápojů, proslavených doutníků, vášnivé salsy a krásných žen. Pláž všech pláží Varadero s jiskřivě zářivým pískem, korálové útesy s pohádkovým podmořským světem, rázovité koloniální čtvrti Havany, bary s živou hudbou, kde Vám namíchají skvělé drinky, pověstná flotila amerických vozů z padesátých let na kubánských silnicích. Sklenka daiquiri, vyjimečná chuť doutníku Cohiba nebo vyhlášený rum. To všechno a ještě mnohem více je Kuba. Kuba je jednou z destinací, kde víc než u jiných záleží na tom, jestli od dovolené čekáte klid a relax, nebo si ji chcete naopak užít naplno. Na Kubě jsou letoviska, kde se nezastavíte, ale i místa, která připomínají ostrov Robinsona Crusoe. Dovolená na Kubě je vyjimečný zážitek v zemi, kde čas nic neznamená.

Kuba - nejoblíbenější místa

Havana Varadero Topes de Collanes
Viňales Trinidad Holguin
ostrov Cayo Largo ostrov Cayo Coco ostrov Cayo Guillermo

Cestování

Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Doporučujeme, aby jste si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Doklady potřebné pro vstup na Kubu

Platný cestovní pas (doba platnosti minimálně do opuštění Kuby), při vstupu do země cestující vyplňuje malý vstupní formulář; kopii, která mu zůstává, musí bezpodmínečně předložit při opuštění země, formulář je na hranici přísně vyžadován. V případě ztráty lze s určitým časovým prodlením (ověřování totožnosti turisty v centrální evidenci) získat nový. Při odletu ze země musí každý cestující povinně zaplatit letištní poplatek (25 USD za osobu). Kubánské úřady neuznávají argumentaci, že byly letištní poplatky zahrnuty v ceně letenky. 19. ledna 2000 přestala platit bezvízová dohoda mezi ČR a Kubou a od tohoto data potřebují čeští turisté k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kubánský konzulát vízum ve formě turistické karty, která stojí 630 Kč. Tato karta může být vyřízena v rámci turistického pobytu přes cestovní kancelář. Turistická karta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 30 dnů a může být prodloužena na Kubě na cizinecké policii o dalších 30 dnů, poplatek činí 25 USD. Turistickou kartu je nutno si obstarat před odletem na Kubu, protože ji nelze získat po příletu na kubánské letiště. Jedná-li se o cestu za jiným účelem naž turistickým, je nutno podat žádost o udělení víza na konzulárním oddělení ZÚ Kuby v Praze (cena cca 35 USD). Aktuální informace si můžete ověřit zde

Měna

Na Kubě se používají 2 měny. Kubánské pesos – původní kubánská měna. Dnes ji používají hlavně místní.  1 kubánské peso je o trochu méně než koruna. „Dolary“ = konvertibilní pesos, označované jako CUC  – ty jsou určeny pro turisty. Běžný turista by ani neměl jinou měnu potřebovat. Kurz konvertibilního pesa je stanoven tak, aby odpovídal americkému dolaru. 1 CUC je přibližně 25 kubánských pesos. Nejlepším místem pro výměnu peněz jsou oficiální banky. Nejlepší měnou pro turisty jsou Eura. Při výměně dolarů na CUC vám strhnou 10% z celé částky. Výběry z bankomatu jsou možné, ale částka se nejprve převede na dolary. Tím pádem se vám za každý výběr odečte z účtu o 10% více a ještě zaplatíte cca 4CUC za výběr. Upozorňujeme, že bankomaty na Kubě často nefungují ani v hotelových komplexech. Platební karty provozované společnostmi z USA na Kubě nelze použít.

Rady pro řidiče

Pro zapůjčení motorového vozidla stačí český řidičský průkaz (platí po dobu 180 dnů pobytu na Kubě, poté je nutné zažádat o místní řidičský průkaz - pouze formalita, není nutné žádné přezkoušení z pravidel silničního provozu. Pronájem auta je možný v každém větším městě. Půjčovny nabízí skvělý servis a půjčovaná auta jsou skoro nová. Pronájem auta stojí od 80CUC/den + benzín. Benzín stojí na Kubě cca 1.1CUC/litr. Pronájem skůtru je o něco levnější. Stojí 24CUC/den + benzín. Při zapůjčení na více dní je možná sleva. Půjčovny vozů sice oficiálně deklarují zahrnutí pojištění do pronájmu vozu, je třeba se ale ujistit, že tomu tak skutečně je při sjednávání podmínek. Doporučuje si náhradu škody vyřídit na místě, aby se předešlo řešení případu soudní cestou a s tím spojenému případnému prodloužení pobytu v místě. Kuba má velice přehlednou silniční síť. Přes celou Kubu prochází jedna dlouhá dálnice, která se dá připodobnit k rybí páteři, ze které vybíhá spousta malých silniček spojující silniční tepnu s malými městečky. Nejvyšší povolená rychlost je ve městě 50 km/h, mimo město 90 km/h, na dálnici 100 km/h. U policejního stanoviště (Punto de Control) se musí zpomalit na 40 km/h. Bezpečnostní pásy povinné nejsou. Značení směrů je nedostatečné, ale dopravní značky mezinárodní. Při předjíždění se běžně troubí.

Celní a devizové předpisy

Všichni cestující mají právo dovézt nové předměty a zboží, jež není určeno k obchodování, v hodnotě 1000.00 USD. Výše celního poplatku je 100% deklarované hodnoty, s odečtením 100.00 USD. Tohoto práva může být využito pouze jednou v roce. Platí přísný zákaz dovozu potravin, zbraní, videa, přehrávače DVD, satelitních antén, bezdrátových domácích telefonů, satelitních přístrojů. Není problém si dovést obyčejný mobilní telefon. Živá zvířata musí mít příslušný certifikát. Zboží osvobozené od celních poplatků a daní jsou věci osobní potřeby (ošacení, obuv, toaletní a mycí prostředky v rozumném množství odpovídajícímu době pobytu), další předměty jejichž hodnota nepřesahuje 100.00 USD, kromě osobních předmětů je možno dovézt až 10 kg léků, dále cestující starší 18 let mohou dovézt 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 gramů tabáku, a 3 litry vína nebo jiných alkoholických nápojů. Zákaz dovozu se vztahuje na: drogy, omamné a psychotropní látky, vyjma těch jež cestující přiváží podložené patřičným lékařským předpisem k osobnímu použití, krevní deriváty, pornografické časopisy, předměty a zboží, výbušniny, lehká motorová vozidla a motory. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

V posledních letech stoupá počet krádeží i loupežných přepadení turistů na Kubě. Nebezpečí krádeží existuje nejen v noci, ale také za denního světla, zejména v centru Havany a na Malecónu. Přestože je Kuba obecně bezpečnější než ostatní země Latinské Ameriky, i zde je nutné dodržovat základní pravidla opatrnosti uplatňovaná v ostatních zemích. Kuba se v posledních letech stala střediskem ”sexuální turistiky”. Kubánské úřady se prostituci snaží potírat, nicméně ve skryté formě prostituce prosperuje dál. Na prostituci je samozřejmě vázána další kriminalita. Zvýšené nebezpečí výskytu hurikánů v Karibské oblasti se týká zejména období červenec-listopad. Na Kubě existuje funkční systém sledování výskytu tropických cyklonů a s tím spojené ochrany obyvatel včetně zahraničních turistů. V případě vzniku nebezpečí je nutno se řídit instrukcemi a požadavky jednotek záchranného bezpečnostního systému. K pití nelze používat vodu z místní vodovodní sítě, ale pouze vodu kupovanou v láhvi s neporušeným uzávěrem. Nedoporučuje se konzumace potravin od drobných prodejců na ulici. Nerozebírejte s Kubánci jejich politickou situaci a zásadně od nich nepřebírejte žádné dopisy nebo zásilky. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla

Kuba od 1. 5. 2010 bezpodmínečně vyžaduje uzavření cestovního pojištění pro hrazení léčebných výloh na celou dobu pobytu. Cestovatelé, kteří nebudou mít cestovní pojištění při vjezdu do země, budou povinni uzavřít pojištění přímo na letišti. Cena tohoto pojištění by se měla pohybovat v rozmezí 1,5 - 3 EUR na den. Doporučuje se uzavřít pojištění ještě v ČR, protože jeho obstarání na letišti může být značně komplikované. Pro cestu na Kubu není předepsáno žádné povinné očkování, doporučené je očkování proti žloutence typu A i B. Situaci s výskytem horečky dengue lze na Kubě považovat za stabilizovanou. Nadále se však doporučuje toto onemocnění nepodceňovat a v případě výskytu zvýšených teplot a zhoršení zdravotního stavu neprodleně vyhledat lékaře. Jde o akutní horečnaté onemocnění virového původu s příznaky podobnými chřipce. Nákaza se přenáší komářím bodnutím. Preventivním opatřením je používání repelentů a moskytiér. Účinné očkování neexistuje. Kubánské úřady při příletu na Kubu vyžadují vyplnění zdravotního formuláře o momentálním zdravotním stavu cestovatele. V případě zdravotních potíží s příznaky chřipky u zahraničních cestovatelů kubánská zdravotnická zařízení automaticky testují krev cestovatele na virus H1N1 a případně dotyčného pacienta umístí do karantény před tím, než mu je umožněno vycestovat z Kuby. Cizinci jsou ošetřováni v kvalitní nemocnici ”Clinica Central Cira García”. Ošetření není poskytováno bezplatně, za konzultaci praktického lékaře se platí 25 USD. Ve větších turistických střediscích jsou obdobné nemocnice pro cizince. Finanční náklady na léčbu a medikamenty na Kubě jsou srovnatelné s náklady ve vyspělých průmyslových zemích. Před každým pobytem v zahraničí se důrazně doporučuje uzavřít doplňkové cestovní připojištění (především pojištění léčebných výloh a výloh na repatriaci) a uschovat si všechny účty za zdravotnickou péči pro nutné finanční vypořádání po návratu domů. V případě provozování rizikových sportů (létání na rogalech, vodní sporty, horolezectví aj.) je nutné mít speciální připojištění pokrývající i tyto aktivity.

Důležitá telefonní čísla
Předvolba na Kubu: + 53
První pomoc: 55-1185,55-1584,55-1585
Nemocnice ”Clínica Central Cira García”: 204-2811 až 14
Kardiovaskulární ambulance: 40-5093, 40-5094
Mezinárodní klinika na Varaderu ”Clínica Internacional Varadero”: (056)66-7226
Policie: 867 7777
Hasiči: 867-5555
Panataxi: 55 5555
Na Kubě je na internet a na satelitní televizi téměř prohibice. Místní lidé vůbec přístup k internetu nemají. Satelit sice na černém trhu seženete, ale když někoho z místních chytnou policajti, tak bude mít problémy. Internet je k dostání jen v těch nejdražších hotelech anebo kancelářích telefonní společnosti ETESCA. Tam po předložení pasu můžete za 6CUC koupit kartu na 1hod internetu. S tou si sednete k počítači, opíšete tajný kód z karty a jste na internetu. Na připojení vlastního notebooku zapomeňte.

Geografie

Kuba je největším ostrovem souostroví Velké Antily. Hlavní ostrov (15. dle velikosti na světě) se táhne v délce 1200 km a místy je široký až 190 km. Většinu jeho povrchu zaujímají nížiny. Pouze na západě, ve středu a na východě ostrova se povrch zvedá do výšky. V této lokalitě se vyskytují oblasti, kde se vytvořily zajímavé krasové útvary. Na jihovýchodě ostrova se podél pobřeží táhne pohoří Sierra Maestra. V tomto pohoří se nachází i nejvyšší hora ostrova, Pico Turquino, která je vysoká 1974 m n. m. Bažinaté oblasti se nacházejí pouze na poloostrově Zapata. U pobřeží se často nacházejí korálové útesy a atoly. Stát Kuba je tvořen přibližně čtyřmi tisíci malých ostrovů a ostrůvků. Druhý největší kubánský ostrov Isla de la Juventud se nachází na jih od západní části hlavního ostrova. Ostrovy jsou rozděleny do dvou kategorií. Ty, které mají přírodní zdroj pitné vody se nazývají Isla a druhé bez zdroje pitné vody Caya. Mezi nejvýznamněnjší souostroví okolo hlavního ostrova patří Jardines de la Reina a Jardines del Rey. Pro své přírodní krásy je, stejně jako další ostrovy oblasti, nazývána perlou Karibiku. Kvůli izolaci od pevniny na ostrově žije či roste značné množství endemických živočichů, ptáků a rostlin. V roce 2011 existovalo 14 kubánských národních parků, které pokrývaly téměř 5% rozlohy státu.  

Podnebí

Kuba má mírné subtropické klima. Průměrná letní teplota je 25C a průměrná zimní teplota je 22C. Kuba má jen 2 roční období  — období sucha (od listopadu do dubna) a období deštů (od května do října). Hlavní turistická sezóna je od půlky prosince do půlky března a dále během letních prázdnin od půlky června do konce srpna. Ovšem příjemně tu je i mimo hlavní turistickou sezónu. Pokud se chystáte na Kubu od března do srpna, nebudete litovat. Počasí se zase tolik neliší. Průměrná letní teplota je 25C a průměrná zimní teplota je 22C. Přes léto tu jen malinko více fouká a občas zaprší.

Historie

Ostrov Kuba byl osídlen pravděpodobně pět tisíc let před naším letopočtem. Původní obyvatelstvo – Guatanabejové byli lovci, sběrači a farmáři (pravděpodobně již tehdy se zde začal pěstovat tabák). Další kmeny, které připluly na ostrov byli Sibonejové a kmen Taino, které patřily k Aravakům osidlujícím většinu Karibiku.  Populace na ostrově před příchodem Evropanů čítala pravděpodobně několik set tisíc osob.

Evropské oko spatřilo Kubu poprvé během Kolumbovy výpravy v roce 1492.  První španělská osada čítající 300 osob zde vznikla v roce 1511 (předtím Španělé osidlovali Hispaniolu) a do roku 1514 de facto ovládli ostrov. Jimi zavedený systém encomiendy (specifická forma nevolnictví v Jižní a Střední Americe) téměř vyhubil původní populaci, kterou při práci na plantážích (tabák, káva, cukrová třtina) postupně již kolem poloviny 16. století začali nahrazovat černí otroci přivážení z Afriky.  V první polovině století 19. byla Kuba jedním z nejrozvinutějších regionů v Karibiku a také zůstávála jednou z posledních kolonií Španělska. V té době se také začaly formovat první politická hnutí na ostrově, která se dělila na tři směry. Jeden chtěl připojení ke Spojeným státům, druhý zůstat u Španělska, ale po zavedení reforem a třetí chtěl nezávislost.

V roce 1868 na Kubě vybuchlo povstání, které mělo za cíl jak získání nezávislosti, tak likvidaci otroctví. Bylo sice potlačeno, ale zastupilelé Kuby získali svoji reprezentaci v Madridu a v roce 1880 bylo otroctví na ostrově španělskou vládou zrušeno. Hnutí za nezávislost za silné podpory ze zahraničí se ale s částečnými úspěchy nespokojilo a v roce 1895 vybuchlo další povstání. Do něho zasáhly i Spojené státy a vypověděly Španělsku v roce 1898 válku, díky které Španělsko ostrov definitivně ztratilo. Okupační americká vojska zůstala na Kubě do roku 1902 a donutily Kubánce k výrazným omezením jejich samostatnosti. Jednak poskytli američanům základnu Guantanámo a navíc museli akceptovat tzv. Plattův dodatek, který umožňoval Spojeným státům zasahovat do vnitřních i vnějších záležitostí Kuby.

V první polovině 20. století se Kuba těšila omezenou suverenitou, její ekonomiku ovládly z velké části americké společnosti, došlo k rozvoji turistických destinací jako Havana a Varadero, zvláště nasměrovaných na různá kasína. V roce 1925 došlo k úpadku řízené demokracie, kdy byl vybrán na prezidenta generál Machado, který se později již nepoddal voličské verifikaci. Spojené Státy nezasáhly a v roce 1933 došlo k puči seržantů, kdy se na scéně objevil i pozdější diktátor Batista – v roce 1940 vybrán prezidentem. V roce 1934 se Kuba dohodla s USA na zrušení Plattova dodatku, ale byla dotlačena k uznání nevýhodných podmínek pronájmu základny Guantanamo.  V roce 1944 Batistu nahradil prezident Grau, ale v roce 1952 se Batista odhodlal k dalšímu puči těsně před prezidentskými volbami, ve kterých neměl šanci vyhrát.

V roce 1953 se poprvé výrazněji objevil na scéně Fidel Castro, kdy se spolu s dalšími nespokojenci pokusil rozpoutat povstání překvapivým útokem na kasárna Moncada. Tento útok ale nevyšel, povstání bylo potlačeno téměř v zárodku, velká část účastníků pobita a Fidel Castro v pozdějším procesu odsouzen na 15 let. Batista se pokusil legalizovat svoji vládu v zmanipulovaných volbách a dokonce v roce 1955 udělil rozsáhlou amnestii, díky které Castro vyšel na svobodu. Ten velmi rychle začal organizovat v Mexiku se svými kolegy (v tom i později známým Che Guevarou) další převrat a v roce 1956 se skupina revolucionářů vylodila na ostrově.  Revoluce trvala až do roku 1959, kdy v lednu Batista uprchl z ostrova a Castrovi partyzáni vítězně vkročili do Havany. Na začátku se Casto nestavěl protiamericky, ale odmítavý přístup USA ho dotlačil definitivně do sovětské a komunistické náruče, ve které zůstal až do pádu sovětského bloku. A po pádu si jako jeden z mála komunistických diktátorů udržel moc, kterou aktuálně předal svému bratrovi Raúlovi.

Etnické složení a náboženství

Kuba je etnicky velmi jednolitá, obývají ji španělsky mluvící Kubánci, pocházející především z obyvatel historického Španělska a černošské západní Afriky. Zemi rasově tvoří především běloši 65,5 %, mulaté 24,86 % a černoši 10,08 %. V zemi žije značná - až 1% - čínská menšina obývající v Havaně vlastní čínskou čtvrť. Původní indiánské kmeny byly v průběhu španělské kolonizace vyhubeny a původní populace již na ostrově neexistují, byť někteří obyvatelé se stále hlásí ke své indiánské krvi. Kuba je tradičně katolickou zemí se značným vlivem afrokubánské Santérie vycházející z kultů západoafrického etnika Yoruba. Po revoluci v roce 1959 Kuba silně omezila náboženský život. Věřícím byl zakazován vstup do komunistické strany, v roce 1962 se Kuba oficiálně stala ateistickým národem a od roku 1969 byly v zemi zakázány Vánoce. Ty byly obnoveny byly až v roce 1998 po návštěvě papeže Jana Pavla II. T. V náboženství obyvatel ostrova převládá katolická církev, vedená kardinálem Ortegou (Jaime Lucas Cardinal Ortega y Alamino), která udává, že se k ní hlásí přibližně 60% věřících na ostrově. Významná je i původně africká Santérie, k jejichž praxi se různou měrou obrací až 80% obyvatelstva (katolicismus a santérie se tedy částečně překrývají). Různé protestantské církve vyznává přibližně 6% obyvatel. Na ostrově je i funkční židovská obec a v čínském městě v Havaně dominují buddhisté.

Hospodářství

Hospodářství země je sužováno vleklou krizí způsobenou centralizovaným řízením ekonomiky i firem zabavených jejich původním vlastníkům a také nadměrnou byrokratizací jak rozhodování tak i celého plánovacího procesu. Hlavním zdrojem ekonomiky je těžba, zpracování a export niklu a zčásti i kobaltu. V menší míře je těžena nafta. Druhým hlavním zdrojem ekonomiky je cestovní ruch (cca 2 miliony turistů ročně). Třetím zdrojem jsou finanční převody volných měn od Kubánců uprchlých a pracujících v USA. Dřívější hlavní opora ekonomiky, cukrová třtina a výroba cukru je přes masové mobilizace obyvatelstva v době sklizní na ústupu způsobeném špatnou organizací práce v hospodářství ovládaném komunistickou stranou a důstojníky armády. Mezi známé produkty patří zpracování tabáku a známých havanských doutníků. Vedle historických a původně soukromých značek je známá i značka Cohiba, vytvořená původně pouze pro Fidela Castra a vrcholné politiky. Známý je i export rumu z továren zabavených především firmě Bacardi v roce 1960.

Česko - španělský slovníček

dobrý den buenos días, buenas tardes
dobrý večer, dobrou noc buenas noches
ahoj hola
sbohem, na shledanou adiós, hasta la vista
ráno, odpoledne, večer por la mañana, por la tarde, por la noche
dnes, zítra, včera hoy, mañana, ayer
prosím, děkuji, není zač por favor, gracias, de nada
ano, ne, dobře, špatně sí, no, bien, mal
promiňte perdone
toalety aseos nebo servicios
Nerozumím No entiendo
Jsem Čech, Češka Soy checo, checa.
Jak se jmenujete? Jak se jmenuješ? ¿Cómo se llama? ¿Cómo te llamas?
vlevo, vpravo, rovně a la izquierda, a la derecha, recto
Kolik to stojí? ¿Cuánto vale? nebo ¿qué precio tiene?
Okradli mě Me han robado.

 

Zájezdy k destinaci "Kuba"

Pro tuto destinaci nemáme aktuálně žádný zájezd.