Asie

Omán

Omán, oficiálně Sultanát Omán (arabsky: سلطنة عمان‎‎, Salṭanat ‘Umān‎‎) je arabský stát v jihozápadní Asii, přesněji v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící na pobřeží při Arabském moři a Ománském zálivu. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty, na jihozápadě s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií.

Omán je jedna z nejpříjemnějších zemí Zálivu, která leží přímo na obratníku Raka. Sněhobílá města, skály, dokonalá infrastruktura, historické hrady a pevnosti, rušné trhy, háje datlových palem a banánovníků, překrásná wadi a k tomu kilometry a kilometry pěkných písčitých pláží. Omán je přátelský, civilizovaný a určitě stojí za návštěvu.

omán - letoviska

Omán je rozdělen na 5 regionů a 4 gubernie (Ad Dakhiliyah, Al Batinah, Al Buraymi, Al Wusta, Ash Sharqiyah, Az Zahirah, Masqat (Maskat), Musandam, Zufar).

Barka - vesnice na severozápadním pobřeží Ománu je vyhlášena trhy s ovocem, zeleninou a rybami, najdete zde starobylý dům Bait Na Aman. Barka je také tradičním místem býčích zápasů.

Musandam - poloostrov v Hormuzském průlivu, který je branou do Perského zálivu. Od zbytku Ománu je oddělen úzkou enklávou Spojených arabských emirátů. Od roku 2008 je spojen se zbytkem země nejrychlejším osobním trajektem na světě.

Muscat - hlavní město Ománu. Sultánovo město, jak je přezdívané, je tvořeno trojměstím sestávajícím z částí Maskat, Mutrah a Ruwi. Maskat je starodávné přístavní město a sídlo sultánova paláce. Mutrah představuje hlavní rezidenční oblast, nacházejí se zde levnější hotely a skvělý trh. Ruwi představuje obchodní část města, která byla vybudována v posledních desetiletích. Západním směrem od části Mutrah leží mezinárodní letiště Seeb. V okolí Maskatu je mnoho písečných pláží. Veřejné městské pláže bývají velmi frekventované.

Salalah - je hlavní město jižního regionu Ománu nazvaného Dhofar. Je to moderní přístav, který má však bohatou historii. Ve velkém množství tu rostou kokosové palmy, které dotvářejí celkovou vizáž města. Jakousi dominantou je zajímavě řešená hodinová věž. Zhruba 35 km odtud se nachází přístav Khor Rori, který patří ke "kadidlové cestě" a spolu s kadidlovníky u Wadi Dawkah, zbytky karavanové oázy Shisr a přístavem al-Balid je zapsán v chráněných památkách UNESCO. Asi 40 km západně leží půvabná pláž Mughsayl Beach.

Cestování

Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Doporučujeme, aby jste si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Doklady potřebné pro vstup do Ománu

Základní podmínkou pro vstup na ománské území je cestovní doklad platný minimálně 6 měsíců ode dne vstupu a platné vízum.

Pro cestu do Ománu jsou pro občany České republiky nutná víza. Ta se kupují až v Ománu, přičemž je ale zapotřebí mít platný cestovní pas minimálně půl roku po návratu. Na místě se platí v místní měně OMR, a to pro cesty kratší než deset dnů 5 OMR, pro cesty delší než 10 dnů 20 OMR (1 OMR je přibližně 54 Kč).

V případě turistických zájezdů s cestovní kanceláří zařizuje veškeré formality spojené se vstupem do země ománská kooperující CK, krátkodobá turistická víza jsou pak účastníkům udělována při příjezdu na hraničních přechodech.

Při cestách do Ománu z emirátu Dubaj mohou čeští cestovatelé využít bezvízového vstupu v rámci bilaterální dohody mezi Ománem a Dubají, tzv. Common Visa Facility (podmínkou pro využití je vstupní razítko SAE z mezinárodního letiště v Dubaji).

Vstupní či výstupní razítko ze státu Izrael zpravidla nebývá při vstupu na ománské území problém, v případě Vašich pochybností se s dotazem obraťte na nejbližší ománský zastupitelský úřad. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Měna

Oficiální měnou používanou je Ománský riál (OMR), který je dělený na 1000 baiz. Bankovky mají nominální hodnotu 100, 200 a 500 baiz a dále 1, 5, 10, 20 a 50 riálů a v oběhu jsou také mince o 5, 10, 25 a 50 baiz. Směnný kurz s českou korunou je přibližně 1 OMR = 62,5 CZK. Směnárny jsou situovány v každém větším městě a nejlepší kurzy najdete většinou ve velkých nákupních centrech. Vybírat peníze je možné také z bankomatů. Ty se vyskytují po celé zemi v každém městě. Akceptovány jsou nejběžnější karty Visa, MasterCard nebo American Express.

Rady pro řidiče

Omán pro krátkodobé pobyty v praxi uznává mezinárodní řidičské průkazy vystavené dle mezinárodních úmluv o silničním provozu z r. 1949 a 1968. Uznávány jsou též řidičské průkazy vystavené v zemích GCC.

Stav silniční sítě je velmi dobrý, a provoz je hustší jen ve větších městech. V této zemi se jezdí vpravo, takže řízení po Ománu je celkem příjemné. Dopravní předpisy jsou v Ománu podstatně přísnější než v okolních zemích Perského zálivu a na jejich dodržování je také mnohem přísněji dohlíženo. Pozornost je nutné věnovat zejména omezené rychlosti nebo např. používání klaksonu.

Vhodné je také věnovat pozornost místním zvykům řidičů: pokud blížící se vozidlo zabliká světly, neznamená to, že hrozí nějaké nebezpečí, ale pouze upozorňuje na svoji přítomnost. Pokud blížící se vozidlo má zapnutá bezpečnostní světla, pravděpodobně přes silnici přecházejí velbloudi – tomuto problému je vůbec nutné věnovat v Ománu pozornost, zejména při cestování mimo města v noci. Srážka by mohla mít tragické následky.
Pozor také na průjezdy wádím, kterých je v Ománu spousta – oba okraje silnice procházející wádím jsou označeny červenobílými sloupky. Pokud voda na silnici dosáhne červeného pruhu, není bezpečné projíždět a je lepší počkat, až voda částečně klesne.

V případě tzv. offroad výletu do pouště je nutností informovat o své cestě a přibližné trase své příbuzné, příp. přátele, a domluvit se na potvrzení návratu. Na cesty do pouště je dále zapotřebí vybavit se plnou nádrží paliva, dostatkem tekutin a jídla a dbát zvýšené opatrnosti z důvodu neznalosti specifického přírodního prostředí.

Celní a devizové předpisy

Osobní věci podléhají kontrole. Bezcelně je povolen dovoz 400 ks cigaret, 100 ml parfému, 10 ks DVD, 2 litrů vína či lihoviny nebo 24 plechovek alkoholu (pouze nemuslimové starší 21 let). Je nutné deklarovat hotovost, cestovní šeky, šperky nebo drahé kameny, apod. v hodnotě přesahující 6 tisíc ománských rijálů. Dovoz zbraní a střeliva je povolen pouze na základě dopředu vyžádané zvláštní licence v omezeném množství. Pro dovoz zvířat je vyžadováno předložení mezinárodního veterinárního osvědčení a potvrzení o očkování proti vzteklině.

Do země je zakázáno dovážet následující položky: narkotika, části rostliny či semena konopí (cannabis), pornografické publikace, střelné či bodné zbraně a další.

Dovoz některých léků, které jsou v České republice povoleny, může být v Ománu omezen (např. Codein). V takovém případě je nutné dovézt si lék v originálním balení s lékařskou zprávou a předpisem s razítkem a podpisem příslušného lékaře. V případě nejasností kontaktujte nejbližší ománský zastupitelský úřad či Ministerstvo zdravotnictví.

Pokud přijíždíte ze země či jste projížděli zemí s výskytem žluté zimnice, musíte doložit příslušné očkování. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Doporučujeme věnovat nejprve pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí".

Omán je zemí s nízkým výskytem běžné kriminality, občasné krádeže však nejsou vyloučeny, zj. ze zaparkovaných vozů.
Bezpečnostní situace v zemi je stabilní, riziko teroristického útoku v zemi je nízké, přesto jej nelze vyloučit. Zvýšená opatrnost se doporučuje zj. při hranici s Jemenem.
Omán je země s relativně liberálním přístupem k prosazování zásad islámského náboženství. U žen ve městech se toleruje běžný, evropský způsob oblečení, obecně je však doporučováno respektovat místní kulturní a náboženské tradice a vyvarovat se potenciálně urážlivých aktů, zj. během postního měsíce Ramadánu a při návštěvě významných muslimských míst. Během Ramadánu se nesmí na veřejnosti jíst, pít či kouřit.
Letní teploty se zj. v jižní části Ománu, který leží v tropickém pásmu, mohou pohybovat mezi 38 – 50 stupni Celsia. Celoročně je zde vysoká vlhkost vzduchu a vysoká intenzita slunečního záření (doporučuje se používat kvalitní opalovací krémy a nosit brýle s UV filtrem). Osoby se srdečními a dalšími zdravotními problémy by měly zvážit načasování návštěvy mimo teplotně nejnáročnější měsíce. Zdravotní riziko nakažlivých chorob je velice malé.
Obecně je zakázáno fotografovat vojenské a vládní objekty. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla

Zdravotnictví je v Ománu na dobré úrovni. Horší dostupnost lékařské péče může být mimo velká města. V Ománu převažují státní kliniky, ale počet soukromých zdravotnických zařízení se stále zvyšuje. Ceny za běžné vyšetření v soukromých zdravotnických zařízeních jsou relativně vysoké a závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích. Žádné dohody o bezplatném poskytování zdravotní péče občanům ČR v Ománu neexistují. Turistům se doporučuje, aby před cestou do Ománu uzavřeli mezinárodní zdravotní pojištění na dobu pobytu.

Dovoz některých léků, které jsou v České republice povoleny, může být v Ománu omezen (např. Codein). V takovém případě je nutné dovézt si lék v originálním balení s lékařskou zprávou a předpisem s razítkem a podpisem příslušného lékaře. V případě nejasností kontaktujte nejbližší ománský zastupitelský úřad či Ministerstvo zdravotnictví.

Pokud přijíždíte ze země či jste projížděli zemí s výskytem žluté zimnice, musíte doložit příslušné očkování.

Důležitá telefonní čísla
Předvolba do Ománu +968
Hasiči: 290211
Policie: 290099
Ambulanc: 999
Záchranná služba: 211555

Geografie

Sultanát Omán je zemí plnou krásných kontrastů. Jeho pobřeží se táhne 1700 km od jihovýchodního cípu Arabského poloostrova v podobě Hormuzského průlivu až po hranice s Jemenem na jihu. Země se rozprostírá na 309 500 km2 a zahrnuje poušť, hory, zelené louky a štěrkové pláně sousedící se Saudskou Arábií na západě a Spojenými Arabskými Emiráty na severozápadě. Omán je omýván vodami Ománského zálivu, Arabského moře a Indického oceánu.

Velkolepost a rozmanitost krajiny jsou důsledkem geologické historie a klimatu posledních milionů let. Jedinečné skalní výčnělky v pohoří Al-Hadžar, Hukfu a Dafáru jsou rájem pro mezinárodní geology. První geologické záznamy se datují do doby přibližně 825 milionů let a zahrnují alespoň tři období, kdy byla země pokrytá ledem, což může být poněkud překvapivé vzhledem k současné zeměpisné šířce a podnebí.

Omán, ležící v jihovýchodním cípu Arabské tabule, se kvůli rozšiřování Rudého moře pomalu tlačí směrem na sever. Hory Al-Hadžar a potopená údolí Musandamu jsou toho památkou.

Vnitrozemské pláně jsou plné mladších, usazených hornin, štěrku, dunového písku a solných zvětralin. Pod nimi se nachází několik kilometrů silná vrstva složená ze starších usazenin, ve kterých jsou ukryty ománské uhlovodíkové zdroje. Starověká sůl, jež přichází na povrch z několika solných hor jako je ku příkladu Karat Kibrit, hraje důležitou úlohu v utváření mnoha ropných a plynových akumulací.

Většinu povrchu Ománu tvoří písečné a kamenité pouště, z nichž nejvýznamější je Rub Al – Khali rozkládající se v jižní části u hranic se Saúdskou Arábií a Jemenem. Významným pohořím Ománu je Al-Hajar, které se táhne napříč celou zemí. Jeho nejvyšším vrcholem je Jebel Akhdar (Zelená hora), jejíž vrchol se nachází ve výšce 2980 m n.m. Za jižním pobřežním pásem se zvedá také Dhofarské pohoří, pojmenované po stejnojmenné provincii (Dhofar).
Na území státu se nacházejí dvě rozsáhlé solné plošiny – Umm Al-Samim a oblast na pobřeží jižně od písečných dun Wahiba. Zajímavostí je přítomnost četných wádí (občasných koryt říčních toků, kterými protéká voda pouze po období dešťů v zimním období).

Podnebí

Země se nachází v oblasti dvou klimatických pásem – na severu země a ve vnitrozemí panuje středozemní podnebí, jižní část Ománu se nachází v tropickém pásmu (teploty se zde v létě pohybují mezi 38 až 50 °C). Pokud jde o zimní období, pohybují se teploty v rozmezí od 18 do 25 °C. Pro zemi je charakteristická celoročně vysoká vlhkost vzduchu a vysoká intenzita slunečního záření.
S ohledem na počasí běžné v regionu je nejlepší Omán navštívit v období mezi listopadem a únorem – tehdy jsou klimatické podmínky nejpříjemnější. Pokud jde o zbytek roku – období od konce dubna do začátku října – vlhkost v pobřežních oblastech a teploty zde dosahují opravdu vysokých hodnot (více než 40 °C) a nelze proto doporučit v těchto měsících do země cestovat.
V období od června do září mluvíme o období monzunů, které je charakterizováno četnými dešti. V souvislosti s tím je v říjnu velmi příjemné navštívit město Salalah a vůbec celou oblast Dhofar, jejímž je centrem, neboť příroda je po deštích svěží a plná zeleně.

Historie

První samostatný stát zde vznikl v 8. století a byl záhy podroben Arabskou říší, k osamostatnění došlo až v 11. století. Území Ománu bylo od počátku 16. do poloviny 17. století kontrolováno Portugalskem. Po jejich odchodu se stal Omán významnou mocností na Arabském poloostrově s tím, že do sféry jeho vlivu patřilo i východoafrické pobřeží.
Nástup dynastie Saídů se datuje do roku 1741. Od konce 18. století zde začali významným způsobem uplatňovat svůj vliv Britové. Území Ománu bylo záhy (v druhé polovině 19. stol.) rozděleno na tři části: Ománský sultanát, Maskatský sultanát a tzv. Pirátské pobřeží, které dnes tvoří území SAE s tím, že oba sultanáty byly pod Britskou správou. V roce 1913 získal nezávislost imamát Omán. Omán a Muscat tak byly dva samostatné státy, které byly za podpory Británie v roce 1955 spojeny a vznikl Sultanát Muscat, který byl v roce 1970 přejmenován Ománský sultanát. Úplnou nezávislost získal Omán v roce 1971, kdy přestala platit smlouva o ochraně s Velkou Británií.

Tak jako většina okolních zemí je Omán konstituční monarchií, v jejím čele stojí sultán Qaboos Said bin Al-Said (2003) a to od roku 1970. Ten současně zastává pozici vlády, ministra zahraničí a ministra obrany. Sám vydává nařízení a zákony. V Ománu existuje dvoukomorový parlament, který má ovšem pouze poradní funkci, všeobecně o všem rozhoduje sultán. Země je rozdělena na 59 okresů, z nichž každý spravuje guvernér, který je zodpovědný ministru vnitra. Politické strany v zemi neexistují.

Etnické složení a náboženství

Z celkového počtu 2 100 000 obyvatel Ománu je 500 000 přistěhovalců. Patří mezi ně početná skupina indických obchodníků v Muscatu, dále, zejména v severních oblastech obyvatelé perského původu a v neposlední řadě jsou to obyvatelé ze zemí Blízkého východu, zejména pak z Palestiny, Jordánska a Sýrie. Určitou část přistěhovalců tvoří např. také Britové, Američané a Australané. Zvláštní a dnes již málopočetnou skupinou obyvatel jsou Beduíni. Jedna skupina žije v oblasti písečných dun Wahiba, další skupinou jsou tzv. Jabalis, kteří obývají hory v Dhofarské oblasti a v zimním období se stěhují na pobřeží.
Samotní Ománci jsou Arabové i když s ohledem na rozsáhlou obchodní činnost oblasti v minulosti byly běžné sňatky ománských Arabů s příslušníky např. afrických etnik.
Pokud jde o procentuální zastoupení významných etnických skupin v Ománu, tvoří 82% populace Arabové, 4% Belúčové (Belúčistán je historická oblast na území Afghánistánu a Pákistánu), 3% Peršané a 2% Pákistánci.

Jedná se o muslimskou zemi, kde je oficiálním náboženstvím islám (konkrétně převládá odnož Ibadi, dále Sunité a Šíité). Vzhledem k tomu, že Omán je poměrně tolerantní země, jsou povolena i další náboženství - hinduismus, budhismus, křesťanství, apod. Pokud jde o prosazování zásad islámu, je zde patrný poměrně liberální přístup. Konzumace alkoholických nápojů je omezena na domácí prostředí nebo restaurace a bary v hotelích, v běžných obchodech se neprodávají. U městských žen je např. tolerován evropský styl oblečení.

Hospodářství

Pokud jde o průmysl, zaznamenal od roku 1970, kdy nastoupil sultán Qaboos na trůn, značný rozmach. Těžištěm průmyslu je zpracování ropy, i když tento sektor zdaleka nedosahuje intenzity ostatních zemí Perského zálivu. Přesto zůstává hlavním zdrojem příjmů plynoucích z exportu. Program rozvoje ekonomiky pro příští desetiletí nicméně počítá s postupnou diverzifikací hospodářství s tím, že důraz má být kladen na rozvoj malých podniků, investice do vzdělávání a zavádění nových průmyslových odvětví. V současné době jsou již také využívány zdroje zemního plynu a je plánován rozvoj těžby zlata, mědi, stříbra a uhlí. V ománském průmyslu je zastoupena také výroba nábytku, textilu, elektrotechniky, papíru a kovodělný průmysl. Zemědělství a rybolov představuje významnou položku v příjmech obyvatel Ománu, rozšířeno je pěstování datlí a citrusových plodů. V oblasti rybolovu a zemědělství je silně podporováno soukromé hospodaření. Ryby patří mezi nejdůležitější neropný vývozní artikl Ománu.

Česko - arabský slovníček

ano na"am
ne laa
Děkuji Vám Shokran
Děkuji Vám mnohokrát shokran Gazillan
Prosím Ala ElRahib Wa ElSaa
Promiňte Ann Eazinak
Dobrý den, Ahoj Ahalan
Na shledanou Ma"a ElSalama
Nashle, Ahoj Wada"an
Dobré jitro Saba"a AlKair
Dobré odpoledne Masa"a AlKair
Dobrý večer Masa"a AlKair
Dobrou noc Laila Tiaba
Nerozumím Ana laa Afham
Mluvíte ... ? Hal Tatakalm...
anglicky Alingli"zia
Těší mě. Sorirart Biro"aitak
Jak se máte? Kaifa Halok?
Kde je záchod? Ain Alhamaam?

Zájezdy k destinaci "Omán"

Dovolená na jaře

Omán

Omán, letecky, 5* hotel, all inclusive, 13.3. - 20.3.2024

RELIAZOVÁNO

Dostupná exotika

Omán

Omán, letecky, 4* hotel, all inclusive, 25.10. - 1.11.

RELIAZOVÁNO

Exotika 2020 - slevy za včasný nákup

Omán

Omán, hotel Kairaba Mirbat Resort *****, all inclusive, 26. 2. - 5. 3. 2020

RELIAZOVÁNO

Netradiční Vánoce v exotice

Omán

Omán, Salalah, Fanar Hotel & Residences 5*, all inclusive

RELIAZOVÁNO

Luxusní dovolená

HOTEL JUWEIRA BOUTIQUE ****

Omán, Salalah, all inclusive

RELIAZOVÁNO