Afrika

Mauricius

MAURICIUS

Mauricius je ostrovní stát v Indickém oceánu asi 900 km východně od Madagaskaru. Ostrov je vulkanického původu a má rozlohu 1 865 km² s pobřežím dlouhým 330 km, které je téměř kompletně obklopeno korálovým útesem.

Mauricius to jsou především krásné bílé pláže, podmořský svět Indického oceánu, exotická příroda, milí obyvatelé a skvělé služby. Mauricius patří mezi celoroční destinace. Mark Twain uvedl, že nejdříve byl stvořen Mauricius a podle něj pak teprve ráj (z knihy "Podél rovníku").

MAURICIUS - VYBRANÁ LETOVISKA

Severní pobřeží

Anse La Raie, Baie des Tortues, Baie du Tombeau, Bain Boeuf, Balaclava, Calodyne Sur Mer, Cap Malheureux, Grand Baie, Grand Gaube, Mont Choisy, Péreybére, Pointe Aux Canonnier, Pointe Aux Piments, Port Louis, Poste de Flacq, Trou aux Biches, Turtle Bay

Jižní pobřeží

Beau Champ, Bel Ombre, Blue Bay, Blue Lagoon, Mahebourg, Pointe Jerome, Saint Felix, Strand

Západní pobřeží

Flic en Flac, Le Morne, Wolmar

Východní pobřeží

Grand Riviere, La Pelouse, Trou d´Eau Douce

CESTOVÁNÍ

Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Doporučujeme, aby jste si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Doklady potřebné pro vstup na Mauricius

Platný cestovní pas.

Občané ČR mohou pobývat na území Mauricia bez víz maximálně po dobu 3 měsíců během šestiměsíčního období, které se počítá od prvního data vstupu na Mauricius. Bezvízový styk se týká všech nevýdělečných typů pobytu za splnění následujících podmínek
- předložení platného zpátečního cestovního lístku
- prokázání dostatku finančních prostředků na úhradu nákladů pobytu (100 USD na den),
- prokázání platné rezervace hotelu nebo zájezdu
- rezervace hotelu může být nahražena zvacím dopisem
- cestovatel nesmí figurovat na seznamu osob, které jsou pro Mauricius nežádoucí
Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Mauricia, zda se podmínky pro přicestování nezměnily. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Měna

Mauricijská rupie (MUR). 100 MUR je pro srovnání asi 64 českých korun. Povinná směna není zavedena, proto lepší kurz často najdete ve směnárnách nebo v bankách, v hotelu si mohou připočítat poplatek. Ideální je měnit eura.

Rady pro řidiče

Silniční infrastruktura na Mauriciu je poměrně kvalitní a členitá. Po obvodu ostrova vedou nově vybudované a udržované silnice. Celkem je zde asi 2000 km silnic. Pokud tedy budete chtít cestovat po ostrově, doporučujeme vypůjčení automobilu. K těmto účelům je možné využít služeb zdejších autopůjčoven. Mezi nejznáměnší z nich se řadí autopůjčovny ADA Location de Vehicles, Hertz, Budget Rent A Car, Kevtrav Ltd, Europcar a National Car Rental.

Rozhodnete-li se ale vypůjčit si auto, bedlivě si prostudujte podmínky ve smlouvě a také rozsah pojištění. Při zapůjčení je pak nutné předložit pas, platný mezinárodní řidičský průkaz a zálohu, v případě, že by na autě došlo k nějaké škodě. Auto si obvykle mohou zapůjčit jedinci od 23 let, ale věková hranice je v každé autopůjčovně individuální. Půjčit zde můžete takřka vše – od luxusního auto s řidičem až po kolo. Od toho se taky odvíjí výše půjčovného. V ceně je zahrnuta také plná nádrž, ale ve stejném stavu jste povinni auto také vrátit. Chcete-li ušetřit, můžete si zkusit vypůjčit auto od některého z domorodců. Na Mauriciu je to poměrně běžné. Nicméně, pokud tak učiníte, musíte počítat s absencí pojištění.

A jak je to s dopravními předpisy? Na Mauriciu se jezdí vlevo a platí pravidlo přednosti v jízdě pro auto přijíždějící zprava. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo ni pak 80 km/h. Jízda po mauricijských silnicích je mnohdy divoká a nepředvídatelná, proto by zdejší cesty měli brázdit především zruční řidiči. Hladkou cestu navíc často komplikují velké autobusy, které si zastavují kde sem jim zachce. Také dopravní přespisy se na Mauriciu příliš nedodržují. Proto buďte na silnicích maximálně obezřetní a především opatrní. Počítejte pro jistotu také se špatným dopravním značením a různými nástrahami na silnici (lehkomyslní chodci, hrající si děti, volně pobíhající zvířata). A ještě jedno doporučení – síť benzínových pump zde není příliš rozvinutá, proto se nedoporučuje jezdit pouze s trochou benzínu v nádrži.

Celní a devizové předpisy

Osoba starší 18-ti let může dovézt pro svou potřebu 250 g tabákových produktů, 1 litr destilátu, 2 litry vína. Dovoz živých zvířat musí být povolen Ministerstvem zemědělství, rybolovu a přírodních zdrojů Mauricijské republiky. Na psy se vztahuje až několikaměsíční karanténa. Povinná směna valut není zavedena. Platí přísný zákaz odchytu/sběru a vývozu divoce žijících živých zvířat a rostlin. Na dovoz a vývoz zbraní a střeliva je nutno mít povolení. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Kriminalita je nízká, nicméně doporučujeme minimalizovat možná rizika. Při pohybu ve městských oblastech s sebou nosit jen potřebné částky peněž a nechat cennosti na hotelu. Nechodit do chudších městských čtvrtí a vyhýbat se liduprázdným nehlídaným plážím, zejména po setmění.
S ohledem na klimatické podmínky je vhodné se vybavit oblečením do deště. Doporučuje se používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a kvalitní sluneční brýle.
Pro cesty do Mauricijské republiky se nevyžaduje žádné speciální očkování, doporučené je však očkování proti tetanu, hepatitidě A a B a proti tyfu.
Nefotografuje vojenské a policejní objekty. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla

Lékařská péče na Mauriciu je na poměrně slušné úrovni. Hotely vyšší cenové kategorie mají vlastního lékaře. ČR nemá s Mauricijskou republikou uzavřenou dohodu o bezplatné lékařské péči, je tedy ve vlastním zájmu turistů uzavřít před cestou připojištění na úhradu léčebných výdajů.

Důležitá telefonní čísla

Mezinárodní předvolba na Mauricius: 00230
Policie: 999
Hasiči: 995
Ambulance: 112

Geografie

Ostrovy Mauricius, Réunion a Rodrigues se společně nazývají Maskarenské ostrovy, toto souostroví bylo vytvořeno sérií vulkanických erupcí, když africká deska driftovala přes oblast nynějšího Réunionu. Mauricius a Rodrigues vznikli před 8-10 miliony let. Tyto dva ostrovy na rozdíl od Réunionu již dlouho nejsou vulkanicky aktivní. Samotný ostrov Mauricius se formoval okolo centrální plošiny, jejímž nejvyšším vrcholem zůstává Piton de la Petite Riviére Noire vysoký 828 m. Původní kráter tvořící centrální plošinu ostrova je stále odlišitelných od dalších, později vzniklých vrcholků.

Podnebí

Ostrov Mauritius má tropické klima. Přesto, že je ostrov relativně malý, počasí v jeho jednotlivých částech může být rozdílné. Charakteristické jsou zde dvě hlavní období. Horké a vlhké léto od listopadu do května a suchá chladnější zima od května do listopadu. Průměrné roční teploty na pobřeží se pohybují od 22 °C v zimě po 34°C v létě, ve vnitrozemí jsou nižší, od 19 °C v srpnu do přibližně 26 °C v únoru. Dešťové srážky nebo bouřka mohou přijít kdykoliv, podle statistik spadne nejméně srážek od září do listopadu. Od listopadu do března se mohou vyskytnout tropické cyklóny doprovázené poryvy větru až vichřicí a vydatnými srážkami. Koupat se lze po celý rok.

Historie

První zmínky o ostrově pocházejí od arabských a malajských námořníků již z počátku 10. století. Dalšími návštěvníky ostrova byli portugalští mořeplavci, kteří zde poprvé přistáli v roce 1507 a založili zde malou základnu – ostrov ale zatím zůstal neobydlený. V roce 1598 byly tři z osmi lodí holandské Druhé flotily, která plula k ostrovům Maluku (Ostrovy koření), zaváty během cyklonu k břehům Mauricia. Holanďané ostrov pojmenovali Mauricius na počest prince Maurice z Nassau, nizozemského místokrále. V roce 1638 zde Holanďané vybudovali první trvalé osídlení. O několik desítek let později ostrov opustili kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám a také kvůli úpadku osady, kterou zde založili. Francie, která v té době kontrolovala sousední ostrov Île Bourbon (nynější Réunion), se chopila příležitosti a v roce 1715 se ujala i vlády nad Mauriciem, který později přejmenovala na Île de France (Isle of France). Pod francouzskou nadvládou se na ostrově vyvinula prosperující ekonomika založená na produkci cukru.

Během mnoha vojenských konfliktů s Brity poskytovali Francouzi na Mauriciu útočiště korzárům, kteří napadali britské obchodní lodě plavící se z Indie. Za napoleonských válek (1803-1815) se Britové rozhodli získat nadvládu nad Mauriciem. Přestože bitvu u Grand Portu vyhrál Napoleon (jedná se o jeho jediné námořní vítězství), o tři měsíce později dosáhli Britové svého. Po britském vítězství v bitvě u Mysu Malheureux Francouzi 3. prosince 1810 kapitulovali. Podle kapitulačních podmínek stávajícím osadníkům zůstala jejich půda a další majetek a také mohli dále užívat jako úřední jazyk francouzštinu. Také všechny zločiny i civilní soudní spory byly i nadále souzeny podle francouzského práva. Pod britskou nadvládou bylo ostrovu navráceno původní jméno Mauricius.

V roce 1968 získal Mauricius nezávislost a v roce 1992 se stal republikou v rámci Commonwealthu (Společenství národů). Nyní je Mauricius stabilní demokracií s pravidelnými svobodnými volbami a s pozitivním hodnocením úrovně lidských práv. Je také atraktivní zemí pro zahraniční investory.

Etnické složení a náboženství

Mauricijská společnost je pestrá a žijí zde lidé mnoha různých etnických skupin. Většinu obyvatel tvoří potomci lidí, kteří sem přišli z indického subkontinentu. Nalezneme zde ale i lidi pocházející z kontinentální Afriky, Madagaskaru, Francie, Velké Británie a Číny.

Takzvaní indo-mauricijci tvoří přibližně 70 % celkové populace ostrova. Ve zbylých 30 % nalezneme převážně kreoly. Asi 30 000 obyvatel ostrova se hlásí k čínským předkům.

Žijí zde také Britové, kteří zde pracují nebo studují a mnozí mají mauricijské občanství.

Většina obyvatel ostrova mluví plynně anglicky i francouzsky. Nejvíce používanými jazyky zůstává francouzština a kreolština, běžně se zde mluví i mnoha orientálními jazyky.

Nejrozšířenějším náboženstvím je hinduismus (52 %), římské katolictví (28 %), islám (16,6 %), budhismus (2,5 %), adventismus (2 %) a sikhismus (0,3 %).

Hospodářství

Na ostrově jsou vyráběny lodě dle původních starých plánů a je zde také produkován třtinový rum. Mezi rozvinutá průmyslová odvětví se řadí textilní a pletařský průmysl. Hlavní příjmy HDP jsou tvořeny ze služeb, zejména z cestovního ruchu. Ostrov nabízí velice vysokou kvalitu služeb za přijatelné ceny, proto se zvyšuje počet návštěvníků. Ekonomika Mauricijské republiky patří k nejrozvinutějším a nejkonkurenceschopnějším v regionu.

Česko - francouzský slovníček

Dobrý den Bonjour (bo~žur)
Dobrý večer Bonsoir (bo~sua:r)
Dobrou noc Bonne nuit (bon nui)
Ahoj / Nazdar Salut (saly)
Jak se máte? Comment ça va?(koma~ sa va?)
Těší mě Enchanté. (a~ša~te)
Děkuji Merci
Děkuji mnohokrát Merci beaucoup (mersi boku)
Promiňte Excusez-moi (exküze mu)
Kudy se dostanu k ... ? Pour aller à ... ? (pur ale a)
Zpáteční jízdenka Aller-retour (ale r´tur)
Jednosměrná jízdenka Aller simple (ale se~pl)
Jídelní lístek, prosím. Je peux avoir la carte, s´il vous plaît?
(ž´ pö avuar la kart silvuple)
Ovoce / zelenina Fruits / Légumes (frui / legüm)
Vepřové / kuřecí / jehněčí / hovězí / ryba Porc / poulet / agneau / boeuf / poisson (pork / pule / aňo / böf / puaso~)
Vařený / smažený / grilovaný / pečený Cuit à l"eau / frite / grillé / rôti
(küit a lo / frit / grije / roti)
Mohu zaplatit účet, prosím? L´addition, s´il vous plaît.
(ladisio~ silvuple)
Ano Oui (Ui)
Ne Non (no)
Rozumím Je comprends (Ž kompran)
Nerozumím Je ne comprends pas (Ž n kompran pa)
V pořádku C´est bon (Se bon)

 

Zájezdy k destinaci "Mauricius"

Autentické zážitky

Mauricius

Mauricius, Belle Mare, 3* hotel pouze pro dospělé, all inclusive, 10. 04. - 19. 04.

RELIAZOVÁNO

Exotika - hotely pouze pro dospělé

Mauricius

Mauricius, Belle Mare, 3* hotel pouze pro dospělé, all inclusive, 14. 2. - 22. 2. 2020

RELIAZOVÁNO

Exotická dovolená v zimě

Mauricius

Mauricius, Belle Mare, 3* hotel pouze pro dospělé, all inclusive, 8. 2. - 17. 2. 2020

RELIAZOVÁNO

Exotická dovolená o prázdninách

Mauricius

Mauricius, Le Morne, hotel Riu Creole Club ****, all inclusive

RELIAZOVÁNO

Hotel pouze pro dospělé

HOTEL RIU LE MORNE CLUB ****

Mauricius, jihozápad, all inclusive

RELIAZOVÁNO

EXOTIKA, hotely pouze pro dospělé

Mauricius

Mauricius, Belle Mare, 3. 6. - 11. 6., Émeraude Beach Attitude 3*, all inclusive

RELIAZOVÁNO