Asie

Bali

Bali je indonéský ostrov. Je nejzápadnější z Malých Sund, leží mezi Jávou na západě a Lombokem na východě. Bali tvoří spolu s několika malými ostrovy jednu ze 33 indonéských provincií, hlavním a největším městem je půlmilionový Denpasar na jihu ostrova.

Indonéský ostrov Bali to je především pozitivní energie, všudepřítomné duchovno (chrámy jsou  zkrátka na Bali úplně všude), krásné pláže, podmořský svět (např. krásné korálové zahrady u Jeleního ostrova, vrak lodi v Tulambenu aj.) a nespoutaná příroda - sopky, magrovníkové lesy, jezera, horké termální prameny. Rozhodně stojí za to poznat a procestovat jednotlivé oblasti, které nabízejí rozmanitou přírodu i zážitky různého druhu.

Bali - letoviska

Kuta je jedním z nejznámějších letovisek na Bali. Je zde známá šestikilometrová pláž s krásně čistou vodou a spoustou palem, spousta hotelů všech kategorií a úrovní a také spousta možností zábavy- obchody noční podniky, kluby. Kuta není úplně ideální na plavání, protože se tu často tvoří velké vlny, proto místo milují hlavně surfaři.

Nusa Dua je dalším známým letoviskem na Bali. Koupání je zde určitě lepší než v Kutě, obvykle zde nejsou takové vlny. Voda je průzračně čistá, pláže krásné, hotely převážně luxusní. V letovisku jsou široké možnosti dalších aktivit- golf, spousta obchodů a luxusních restaurací a také parků, které vybízejí k odpočinku a relaxaci.

Sanur je poslední z trojice známých Balijských letovisek, je z nich také nejstarší. Ze všech tří letovisek se zde asi nejvíce povedlo uchovat místní kulturu a zvyky. Letovisko leží na východě ostrova, pěkné koupání je i v místní zátoce. Letovisko se také jistě bude líbit milovníkům umění a historie, je zde totiž spousta muzeí a galerií. V letovisku je 4 km dlouhá pláž, v době přílivu tu bývají vhodné podmínky na windsurfing.

Seminyak. Toto letovisko u nás není nijak známé, ovšem je velmi luxusní. Najdete zde špičkové hotely, krásné koupání, luxusní obchody. Letovisko se také asi ze všech míst na Bali nejlépe hodí pro svatební cestu nebo jinou romantickou dovolenou ve dvou, nachází se severně od Kuty.

Tanjung Benoa leží na severu oblasti Nusa Dua na stejnojmenném poloostrově. Jsou zde hotely všechna kategorií a poměrně příznivých cen. Co se týká domorodých obyvatel, stýkají se v tomto letovisku snad všechna náboženství zastoupená na Bali. Je zde mešita, čínský a hinduistický chrám, vše navíc poměrně blízko sebe. Místo patří mezi destinace na Bali s dobrou cenou, které lze doporučit např. klientům, kteří chtějí po Bali hodně cestovat. Pro plážovou dovolenou místo není úplně ideální.

Jimbaran je turistické letovisko původně, jako ostatně spousta dalších nejen na Bali, rybářskou vesničkou. Leží směrem na jih od mezinárodního letiště, je zde velmi pěkná pláž zdobená spoustou restaurací nabízejících vynikající pokrmy z mořských plodů, a také luxusních hotelů. O poloze letoviska by se dalo říct, že leží „na krku“ jižního poloostrova Bali. Je známé hlavně výborným jídlem nabízejícím se nejen v luxusních restauracích, ale i kolem pláže stylem fast food- vše je čerstvě připraveno a „do ruky.“

Uluwatu a poloostrov Bukit

CESTOVÁNÍ

Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Doporučujeme, aby jste si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Doklady potřebné pro vstup na Bali

Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu na území Indonésie a obsahovat alespoň dvě volné stránky. Pokud je platnost pasu při vstupu do země kratší než 6 měsíců, jsou příslušné orgány oprávněny držitele do země nevpustit! Za vízum udělované při příletu/příjezdu mimo některé z vybraných mezinárodních letišť či mezinárodních přístavů se platí 35 USD a je nutno předložit zpáteční letenku/lodní lístek. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Měna

Na Bali se platí indonéskou Rupií - Rp. Kurz Rp vůdči USD nebo EURO je trochu pohyblivý. Přibližně je to 1 USD=10 000,- Rp a 1 EURO= 14 000,- Rp. Pomůcka pro orientaci je, že10 000 Rp je cca 20 Kč. Směnárny na letišti mívají trochu horší kurz. Bankomaty jsou ve všech větších městech.

Rady pro řidiče

V případě pronájmu v půjčovně je potřeba mít platný řidičský průkaz, a to i mezinárodní. Doporučuje se zkontrolovat technický stav i dokumenty. Jezdí se vlevo. Provoz na Bali je velmi hustý a chaotický, silniční pravidla jsou hodně benevolentní. Oficiální povolená rychlost v obci je 40 km/h a 70 km/h mimo obec. Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem dopravy je pronájem motorky (cca 50.000 Rp na den včetně přilby a často také včetně pojištění) či auta (cca za 200.000 Rp na den). Oblíbený a relativně levný je také pronájem auta i s řidičem, kdy cenu je možno sjednat, či požádat o jízdu na taxametr. Při cestování na půjčené motorce nebo v autě si dávejte velký pozor. Riziko nehod je na Bali bohužel vysoké, a to především díky opravdu hustému provozu a absolutnímu nerespektování předpisů a dodržování pravidla „kdo má větší auto a hlasitěji troubí, ten jede“. Na druhou stranu řidiči jsou hodně ohleduplní.

Celní a devizové předpisy

Při příjezdu do země je zapotřebí odevzdat vyplněné celní prohlášení; formulář je k dispozici na palubě letadla nebo na letišti. Bezcelně lze dovézt věci pro osobní potřebu do hodnoty 250,- USD na osobu nebo 1000,- USD na rodinu. Zboží nad uvedené limity podléhá dovoznímu clu. Clo se neplatí z přivezených fotoaparátů, videokamer, rozhlasových přijímačů, dalekohledů, laptopů, mobilních telefonů apod. v případě, že budou užívány během pobytu v Indonésii a při odjezdu z Indonésie vyvezeny. Je povoleno dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 200 g tabáku a 1 litr alkoholu na dospělého cestovatele. Dovoz živých zvířat a ryb, rostlin a výrobků tohoto původu podléhá inspekci, případně karanténě. Je zakázán dovoz narkotik, léků jiných než pro osobní užívání, palných a jiných zbraní, munice, výbušnin, pornografie. Dovoz nahraných videokazet, DVD a jiných nahrávek podléhá cenzuře. Za pašování narkotik se ukládají vysoké tresty včetně trestu smrti. Dovoz a vývoz valut není omezen, částky nad hodnotu 100 mil. rupií (asi 200 000 Kč) je nutno deklarovat.  Aktuální informace si můžete ověřit zde

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje cestovatelům, aby využili systém Dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (DROZD), zejména v případě, že se chtějí po Indonésii pohybovat mezi regiony a navštívit i oblasti mimo hlavní turistické destinace.
Při pobytu v Indonésii si musí turisté řádně hlídat své osobní věci (hlavně peníze, pasy, letenky). Už před cestou je vhodné si pořídit fotokopii datové stránky pasu; v případě jeho ztráty se tak urychluje a zjednodušuje vyhotovení náhradního cestovního dokladu, potřebného pro návrat do ČR.
Zvýšenou pozornost je třeba věnovat otázce pouliční kriminality, zejména kapesním krádežím. V minulosti byly zaznamenány případy podvodného využití kreditních karet po zkopírování údajů při platbě v obchodě. Na bezpečnost je třeba dbát i při využití bankomatů; metody podvodníků jsou obdobné jako v Česku: přídavné zařízení pro čtení informací z karty, falešné číslo asistenční služby atd.
Pro jízdu taxíkem je vhodné využívat jen vozidla renomovaných firem (nejrozšířenější jsou vozy společnosti Bluebird), nejlépe přistavená přes telefonní objednávku nebo na označených stanovištích u větších hotelů a nákupních středisek. Auto by mělo být vždy vybaveno taxametrem a řidič by ho měl používat.
Indonésie se nachází na okrajích lomu tří tektonických desek (Pacifické, Euroasijské a Australské), díky čemuž je na jejím území přibližně 150 aktivních sopek a dochází zde k častým zemětřesením. V některých oblastech, zejména u severozápadní Sumatry, bývá zemětřesení doprovázeno i rizikem vzniku vln tsunami. Vysoké vlny a rozbouřené moře bývají poměrně obvyklým jevem během roku v některých částech Indonésie.
Cestovatelé by měli dbát na osobní bezpečnost a dobře se informovat o aktuální situaci v té časti země, do níž cestují; platí to zejména o cestování do vzdálených a odlehlých oblastí, v nichž se vyplatí doprovod spolehlivého místního průvodce. V případě vzniku nebezpečí by měli kontaktovat Velvyslanectví ČR v Jakartě nebo honorární konzulát na Bali, v Surabayi či Makassaru a zpravidla se řídit doporučeními místních úřadů.
Indonésie je převážně muslimská země a islám má tradičně na většině jejího území umírněnou a tolerantní podobu, i když v posledních letech je zřetelný trend jeho výraznějšího prosazování ve veřejné sféře. Ve většině turistických oblastí se turistky nemusí oblékat podle specifických pravidel. Jedinou provincií, kde se významně uplatňuje islámské právo a jeho dodržování vynucuje místní policie, je provincie Aceh na severní Sumatře. Ženy se obzvláště při cestách do Acehu nebo jiných oblastí mimo hlavní turistická centra (např. na ostrovech Malé Sundy) budou lépe cítit ve volném zakrývajícím oblečení. Přísný pohled okolí je dobré mít na paměti i při koupání v moři.
Indonésie patří mezi země, které tvrdě postihují obchod s drogami a jejich držení, přechovávání a požívání. Za drogové delikty je ukládán trest smrti a v r. 2013 byl obnoven jeho výkon, předtím pozastavený. Cizinců odsouzených k trestu smrti je v současnosti několik desítek.
V posledním desetiletí bylo proti cizincům v Indonésii směrováno několik teroristických útoků, od výbuchu na Bali v r. 2002 přes odpálení náloží ve dvou hotelích v Jakartě v r. 2009 až po útoky v centru Jakarty v lednu 2016. Hlavní militantní islamistická organizace Jemaah Islamiyah dnes v zemi nemá funkční strukturu, nicméně nebezpečí teroristických útoků trvá. V posledních letech šlo o akce malých skupin nebo jednotlivců, namířené proti místním, zejména policejním cílům. Nelze ale vyloučit, že mohou být opět zaměřeny na místa, kde se shromažďují cizinci, jako jsou noční kluby, bary, restaurace, hotely a letiště.
Znalost cizích jazyků mimo hlavní turistická centra je slabší, v hotelích je však možné se domluvit anglicky bez větších problémů. Z velké většiny nižší indonéští úředníci anglicky nehovoří a při jednání s úřady je nutné počítat s byrokratickými průtahy, které mohou pobyt v zemi znepříjemnit. Nedodržení imigračních zákonů (např. pobyt po ukončení doby platnosti víza, pohyb v citlivých oblastech země bez patřičného povolení) se trestá pokutou nebo vyhoštěním.
Provincie
Papua a Západní Papua – V indonéské části ostrova Papua pokračují sporadické útoky ozbrojených separatistických skupin proti úřadům centrální vlády a podél hranice s Papuou-Novou Guineou je trvale rozmístěna indonéská armáda. Vstup do provincií Papua a Západní Papua je možný pouze s povolením (Surat Keterangan Jalan – SKJ) od místního imigračního úřadu nebo policie ve městech Jayapura, Biak a Sorong. K vydání povolení se vyžaduje pas, fotografie a jména míst, která cestovatel plánuje navštívit. Novináři, kteří se chystají v provincii natáčet, fotografovat nebo psát reportáže, potřebují speciální povolení a vízum odpovídajícího typu. Pro tyto účely nelze využít turistické vízum. Při plánování cesty je vhodné myslet i na způsob evakuace v případě úrazu, v oblasti neexistuje záchranná služba.
Aceh – Život v Acehu hluboce poznamenala ničivá vlna tsunami v roce 2004 a předtím 30letý separatistický konflikt s indonéskou vládou, ukončený dohodou v roce 2005. Aceh získal rozsáhlou autonomii a prošel zásadní rekonstrukcí, ale tamní situace stále není zcela stabilní. Projevy politického násilí provázely volbu guvernéra Acehu v dubnu 2012. V provincii platí islámské právo šaría a místní policie dohlíží na jeho respektování. Zaměřuje se především na místní obyvatele, ale zaznamenány byly i případy, kdy se terčem jejího zájmu stali i zahraniční návštěvníci.
Moluky a Severní Moluky – Po střetech mezi křesťany a muslimy v letech 1999 a 2002 ve městě Ambon, při nichž zahynulo několik tisíc lidí, dochází v oblasti k občasným výbuchům násilí a je vhodné se před návštěvou informovat o aktuální situaci v oblasti.
Severní a Střední Sulawesi – Při cestě do oblastí na hranici s Filipínami je dobré vědět, že na jihozápadě Filipín v provinciích Sulu a Basilan operuje teroristická skupina Abu Sayyafa v počtu kolem 300 mužů, napojená na al-Káidu.V provincii Střední Sulawesi nelze vyloučit možnost politicky motivovaného násilí. Střety mezi muslimy a křesťany významně omezila dohoda z roku 2001, nicméně i v posledních letech se objevují ojedinělé incidenty.
Bali a Lombok - Na ostrově Bali může dojít k okradení nepozorných turistů při výměně peněz v malých improvizovaných směnárnách a dále k drobným kapesním krádežím; násilná loupežná přepadení jsou spíše výjimkou. Majetkovou trestnou činnost tohoto rozsahu policie prakticky nevyšetřuje, pouze sepíše protokol a tím případ uzavře. Požívání místního destilátu – araku – nebo z něj míchaných nápojů může být životu nebezpečné. Na některých místech se nabízí arak destilovaný za velmi primitivních podmínek bez náležité technologické kontroly, obsahující metanol. Na jaře 2009 v důsledku požití araku ze stejného zdroje zemřelo přes 20 cizinců, jednotlivé případy úmrtní zahraničních turistů po požití araku byly zaznamenány i v roce 2012 a 2013. Na Bali je třeba se vyvarovat jakéhokoliv kontaktu s potulnými psy, kočkami a opicemi, mezi nimiž je častý výskyt vztekliny. Návštěvníkům Lomboku, kteří hodlají provozovat vysokohorskou turistiku v okolí sopky Rinjani, se doporučuje využívat k doprovodu pouze registrovaných průvodců. Na ostrově působí skupiny, které se zaměřují na loupežné přepadávání zahraničních návštěvníků. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla

Dobrou a kvalitní zdravotnickou péči poskytují zpravidla pouze poměrně drahá, zejména komerční zdravotnická zařízení, která se nacházejí většinou jen v největších městech. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A (B při delším pobytu, vysoce endemická je i virová hepatitida E), poliomyelitidě a břišnímu tyfu. Před odjezdem do Indonésie je třeba prověřit platnost očkování proti tetanu, popř. proti poliomyelitidě. Riziko nákazy malárií je nízké na Jávě, Bali a v některých oblastech Sumatry a Sulawesi, vyšší na Kalimantanu, Lomboku, částech Sumatry a Sulawesi a vysoké na Papui a dalších ostrovech na východě země. V zemi se rovněž celoročně vyskytují komáři přenášející horečku dengue. Četnost případů horečky dengue vrcholí v zimním deštivém období, většina případů je u této nemoci zaznamenána ve velkých městech. Před cestou doporučujeme se informovat o aktuální nákazové situaci a doporučených očkování v centrech cestovní medicíny v ČR.
Nutná je obezřetnost při konzumaci potravin a vody, k pití se hodí pouze balená voda, nikoli voda z vodovodní sítě. S ohledem na nemoci přenášené komáry je vhodné používat repelent.
Mezi zvířaty je rozšířena vzteklina, při pobytu v nepřehledném terénu hrozí nebezpečí uštknutí jedovatými hady.

Důležitá telefonní čísla

Mezinárodní předvolba do Indonésie je + 62. Následuje oblastní kód např. 21 (bez nuly) v Jakartě.
Policie: 110
Hasiči: 113
Lékařská záchranná služba: 118, 119
Velvyslanectví ČR v Jakartě můžete kontaktovat ve všední dny na telefonním čísle +62 21 2396112 nebo +62 21 2396113. Po 16:00 a mimo pracovní dny či v případě nouze použijte nouzové mobilní číslo +62 81 11 94 12 51 (pouze pro telefonní hovor a nikoliv pro textové zprávy).
Velvyslanectví ČR (Kedutaan Besar Republik Ceko), se nachází v centru Jakarty, ve čtvrti Menteng, blízko nákupního centra Grand Indonesia a hotelů Mandarin Oriental, Kempinski a Hyatt.

Geografie

Bali leží východně od ostrova Jáva (odděleno 3,2 km širokým Balijským průlivem) a přibližně 8 stupňů jižně od rovníku. Od ostrova Lombok na východě je Bali odděleno Lombockým průlivem. Severní břehy omývá Jávské moře, jižní pak Indický oceán. Od východu k západu je ostrov asi 153 km široký, od severu k jihu je to asi 112 km. Rozloha činí 5632 km². Nejvyšším bodem je aktivní vulkán Mount Agung (3142 m n. m.), který naposledy soptil v březnu 1963. Vulkán Mount Batur je také stále aktivní. Před asi 30 000 lety prodělal katastrofickou erupci - jednu z největších vulkanických událostí na Zemi. Hory pokrývají střed ostrova a táhnou se na východní stranu. Na jihu krajina sestupuje do formy nánosové roviny zavlažované mělkými řekami, suchými v období sucha a rozlévajícími se v období dešťů. Nejdelší řekou ostrova je Ayung (75 km). Kromě Mount Agung je na ostrově ještě sopka Mount Batur, která je také stále aktivní a neméně zajímavá. Ze středu na východ ostrova se táhne pohoří. Na jihu je krajina rovinatá s množstvím sezónních řek. Celé pobřeží ostrova Bali omývá Indický oceán. Co se týká pláží, na jihu ostrova jsou bílo-zlatavé, v ostatních částech ostrova převážně šedočerné vulkanické. Zajímavostí jsou chrámy obklopené vodou a také mořské rezervace s bílým pískem a spoustou korálových útesů, které lákají k potápění a šnorchlování.

Podnebí

Bali se nachází v oblasti tropů a počasí na ostrově můžeme rozdělit na dvě období. Období sucha, kdy téměř vůbec neprší a teplota může vystoupat až k 35°C a období dešťů, kdy můžete čekat častější dešťové přeháňky a teploty jsou kolem 27 °C. Na Bali je období sucha od konce března do konce listopadu. Období dešťů je od poloviny prosince do poloviny března, prší občas, převážně v noci.

Historie

Na ostrov Bali dorazili první obyvatelé už kolem roku 2000 př.n.l. Byli to australo-asiaté, kteří přicházeli z Taiwanu. Nálezy datované do této doby ukazují kamenné nástroje, lodě i kostry skrčených těl. V této době se také objevují první psané texty. Tak vznikla vyspělá civilizace se zaměřením na na pěstování rýže.

V průběhu 4.-8. století našeho letopočtu se začíná šířit náboženství- hinduismus a buddhismus.  (Dnes je Bali jediný ostrov v Indonésii, kde má hinduismus většinu, ale dnes již hovoříme o Balijském hinduismu.) a byl nadále rozvíjen pod nadvládou jednoho jávského krále.

Vliv Jávské dynastie (11. století - 16. století) 

Od dvanáctého století začíná mít sílící vliv na Bali sousední ostrov Jáva. Ve čtrnáctém století si Bali podmaní jávský vládce Mandžapahit což způsobí výrazné společenské i kulturní změny, mimo jiné zavede na Bali kastovní systém. Ne všichni obyvatelé Bali se chtěli přizpůsobit těmto novotám, proto se celé skupiny odebírají do odlehlých pralesů a hor, aby zde založily nové vesnice a ubránily se změnám. Dodnes žijí zcela odlišným způsobem, zachovávajícím tradiční zákony, na rozdíl od pobřežních oblastí.

Po pádu Madžapahita se začíná na Jávě vzmáhat islám, který doslova zaplavuje celý ostrov. Vzhledem k tehdejší síle islámu je dnes s podivem, že ostrovy Bali zůstal výrazně hinduistický a buddhistický. Na Bali uprchla i královská rodina před islámem.

První kontakt s evropany a ovládnutí Nizozemskem

Koncem 16. století se na Bali začínají vyloďovat nizozemské expedice a velice rychle se zabydlují, i když s nápadem kolonizace přicházejí až o dvě století později. Přináší křesťanství a otevírají trh s rýží, opiem, otroky a ženami. Trh kvete a ostrovu si poprvé všímá i Británie.

V roce 1816 Británie ovládne okolní ostrovy a vzpouzející se Bali přitáhne pod vlastní křídla ozbrojenými silami, podobně jako kolonii Singapur, nebo městský stát Hongkong. O dva roky později však ostrov vrátí Nizozemsku, které uplatňuje čím dál větší sílu na podmanění tradic a zákonů.

V průběhu druhé světové války okupuje celou Indonésii Japonsko.

Nezávislost

Po skončení války v roce 1945 se Nizozemsko pokusilo získat zpět své kolonie, ale zmatku využil první indonéský prezident Sukarno, který hbitě vyhlásil nezávislost. V roce 1949 byla Indonésie  uznána samostatnou zemí.

Novodobá historie

V roce 1963 vybuchla sopka Gunung Agung a její mohutná erupce zabila tisíce lidí a zdevastovala velkou část ostrova. V sedmdesátých letech dochází k rozmachu turistiky, který formuje Bali do podoby, jak jej známe dnes.

Etnické složení a náboženství

Momentální populace ostrova přesahuje 3 miliony obyvatel. Majoritou jsou Indonésané, ale ve městech je možné narazit také na čínské a indické obchodníky. Permanentně stoupá počet západních turistů trvale se usazujících na Bali. Dohled nad demografií je jednou z priorit indonéské vlády organizující kampaň pro plánované rodičovství se sloganem „Two is enough" (Dvě děti stačí). Zdá se, že akční program vlády se setkává s úspěchem, jelikož mladé rodiny mají momentálně průměrně 2–3 potomky, zatímco u předešlých generací bylo běžných i 9 dětí. Převážná část obyvatelstva žije v jižní a jihovýchodní části ostrova, kde se také soustřeďuje největší část turistického ruchu. Ačkoliv je hlavním indonéským náboženstvím islám, patří na Bali až 90% populace ke speciální větvi balijského hinduismu. Počet muslimských věřících se pohybuje kolem 5 % a pozvolna stoupá s přílivem pracovní síly z ostrovů Jáva a Lombok. Kolem 1 % obyvatel vyznává křesťanství nebo buddhismus.

ČESKO-INDONÉSKÝ SLOVNÍČEK

Dobré ráno – dopoledne SELAMAT PAGI
Dobrý den SELAMAT SIANG
Dobré odpol. SELAMAT SORE
Dobrý večer SELAMAT MALAM
Nashledanou SELAMAT TINGAL
Děkuji TERIMA KASIH
Prosím SILAKAN (odpověď = SAMA SAMA)
dobrou chuť SELAMAT MAKAN
Ano YA
Ne TIDAK (BUKAN)
kde je – WC DI MANA - KAMAR KECIL
Kam KE MANA
Rovně TERUS
Vpravo KANAN
Vlevo KIRI
Máte jeden pokoj ADA SATU KAMAR
dvě osoby DUA ORANG
Koupelna KAMAR MANDI
chci - chceme platit SAYA - KITA MAU BAYAR
Kolik? BERAPA
Kolik stojí BRAPA HARGA (čti BRAPA)
moc drahé TERALU MAHAL
Pivo BIR
Studený DINGIN
Pitná voda AIR MINUM (AQA)
citrusový/pomeranč.džus AIR JERUK / JERUK MANIS
Káva KOPI
Čaj TEH
Sladký MANIS
Cukr GULA
Sůl GARAM
Banány PISANG
ryba (mořská) IKAN (LAUT)
Rejnok STIN REY
Kuře AYAM
vepřové BABI
Hovězí SAPI
skopové KAMBING
sweet&sour ASAM MANIS
Vejce TELUR
zelenina SAYUR
brambory KENTANG
Rýže NASI
Nudle MIE
Chleba, pečivo ROTI
smažený GORENG
grilovaný BAKAR
Nechci pálivé TIDAH PEDAS
moc dobré (jídlo) ENAK ENAK SEKALI
Malý KECIL
Velký BESAR
Chrám PURA
Palác PURI
Ostrov PULAU
Jezero DANAU
Řeka SUNGAI
vodopád AIR TERJUN
Les HUTAN
Sopka GUNUNG API
Město KOTA
Trh PASAR
vesnice (velká - malá) DESA - KAMPUNG
vchod, nastoupit MASUK
auto s řidičem CHARTER (SPESIAL)
autobus,minibus BIS, BEMO (KIJANG, PETE PETE)
Zastav STOPA, KIRI
jen zeleninu, ne maso SAYUR SAJA, TIDAH DAGING
tradiční slavnost HATI HATI ADA UPACARA ADAT
kam jdete MAUKE MANA
jdu jen tak, cesta... JALAN JALAN
jen se dívám LIHAT LIHAT SAJA
už jsem koupil, nechci SAYA SUDA BELI
mluvím indonésky málo SAYA BERBICARA BHASA INDONESIA SEDIKIT
odkud jste? Z... DARI MANA? DARI REPUBLIK CEKO
jak se jmenujete SIPA NAMA ANDA
jak se máte APA KHABAR
Mám se dobře KHABAR BAIK

Zájezdy k destinaci "Bali"

Květnové svátky 2020

Bali

Bali, Jayakarta Hotel Bali 4*, snídaně, 03.05. - 15. 05.2020

RELIAZOVÁNO

11 nocí na Bali

Bali

Bali, Sadara Boutique Resort 4*, snídaně, 08. 01. - 21. 01. 2020

RELIAZOVÁNO

V zimě k moři

COOEE BALI REEF RESORT ****

Bali, Tanjung Benoa

RELIAZOVÁNO