Afrika

Kapverdské ostrovy

Kapverdy jsou soustava 10 ostrovů a 5 malých neobydlených ostrůvků leží v Atlanském oceánu necelých 600 kilometrů od afrického pobřeží, konkrétně od Zeleného mysu, který dal ostrovům jejich jméno. V portugalštině se totiž tento výběžek nazývá Cabo Verde.

Kapverdy to jsou nekonečné krásné pláže, nespoutaný oceán, vítr, podvodní svět, milí a příjemní obyvatelé, hotelové služby na vysoké úrovni i množství sportovního vyžití. Co by vám nemělo uniknout? Např. vrchol vulkánu Pico do Vulcano, pláže na ostrově Boa Vista se čtvrtou největší populací želv na celém světě, mořská lávová jezírka Buracona (Mořské oko), bývalý koncentrační tábor ve městečku Tarrafal.

KAPVERDY - ostrovy

Kapverdy jsou složeny z 10 hlavních ostrovů.

Ostrovy Barlavento - Sal, Boa Vista, Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau

Ostrovy Sotavento - Maio, Santiago, Fogo, Brava

CESTOVÁNÍ

Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Doporučujeme, aby jste si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Doklady potřebné pro vstup na Kapverdy

Ke vstupu na Kapverdy je vyžadován platný cestovní pas a vízum.

Udělení víza může zprostředkovat cestovní kancelář za poplatek cca 1 300 Kč/osoba nejpozději 1 pracovní den před datem odletu. Je možné o něj také požádat na Velvyslanectví Kapverdské republiky v Berlíně, příp. na Velvyslanectví Kapverdské republiky v Lisabonu, resp. jinde. Občané ČR mohou také požádat o vízum na Honorárním konzulátu Kapverdské republiky v Praze nebo při příletu na letišti.

Konec platnosti cestovního pasu musí být delší než je doba předpokládaného pobytu. Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu Kapverdské republiky, zda se podmínky pro přicestování nezměnily. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Měna

Měnou užívanou na Kapverdských ostrovech je kapverdské escudo (ECV), které je pevně vázáno na euro v poměru 1EUR = 110 ECV. Na ostrovech Sal a Boa Vista je možné na řadě míst platit také eury nebo kartou (většinou VISA), ve větších hotelech mají k dispozici i vlastní směnárny či bankomat. Při výletech do menších měst je potřeba mít místní měnu. Směnárny – nikdy nesměňujte hotovost na tržištích a ulicích – vysoké riziko podvodu. Využijte služeb bank nebo směnáren.

Rady pro řidiče

Ke sjednání pronájmu vozu je nutné mít platný řidičský průkaz ČR (mezinárodnířidičský průkaz výhodou),  kreditní kartu a dosáhnout věku 21 let. Malý vůz na jeden den stojí cca 60 - 70 €. Speciální vůz (mikrobus, vůz s odnímatelnou střechou apod.) od 80 - 100 € / den. Uvedené ceny jsou pouze orientační a je v nich zahrnuto max. 80 km / den. Při půjčovném na letišti platí zvláštní zvýšené sazby.

Celní a devizové předpisy

Na aktuální úpravu se doporučuje dotázat v souvislosti s žádostí o vízum. Kontakt na celní správu - Direcção-Geral das Alfândegas: www.alfandegas.cv

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Bezpečnostní podmínky na Kapverdách jsou velmi dobré, země je politicky stabilní. Z hlediska bezpečnosti turistů je třeba dbát základních pravidel a dát pozor na své osobní věci.
Při koupání v moři je nutno brát v úvahu často silné mořské proudy, které mohou být pro plavce nebezpečné.
Doporučuje se pít balenou vodu.
Případná očkování je vhodné konzultovat před odjezdem s lékařem.
Aktuální informace si můžete ověřit zde

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla

Důležitá telefonní čísla

Mezinárodní předvolba na Kapverdy je + 238
Nemocnice – 130
Hasiči - 131
Policie - 132
Kriminální služba – 800 11 34

Zdravotní péče je ve srovnání s vyspělými zeměmi na nižší úrovni, avšak v africkém měřítku patří k nejlepším. Na každém z ostrovů Kapverdské republiky je možno nalézt státní zdravotnické zařízení (delegacia de saúde nebo posto sanitário = zdravotní středisko, hospital = nemocnice), které poskytne lékařskou první pomoc. Kromě toho jsou v hlavních centrech rovněž soukromé lékařské ordinace různých specialistů. Rovněž lékárny jsou v každém správním středisku každého ostrova. Doporučuje se uzavřít komerční cestovní pojištění před cestou.

Geografie

Kapverdské ostrovy se skládají z 15 ostrovů sopečného původu. Ovšem turistický ruch se rozvíjí pouze na ostrovech Sal a Boa Vista, které se mohou pochlubit jedněmi z nejkrásnějších písčitých pláží. Sal a Boa Vista jsou oproti ostatním ostrovům sice vyprahlé, ale turistům mají co nabídnout. Na zbylých ostrovech příroda bují zelení a nacházejí se zde vysoké hory. Nejvyšším vrcholem je Pico de Fogo (2 829 m. n. m.) na ostrově Fogo, jedná se o jedinou doposud aktivní sopku na Kapverdech.

Podnebí

Podnebí je na Kapverdech suché a horké ovlivněné teplými proudy ze Sahary. Kapverdské ostrovy patří do pasátového pásma suchých tropů. Podnebí Kapverdských ostrovů je suché a tropické. Teploty jsou v průběhu celého roku příjemné.  Na plážích někdy může být nepříjemný velmi silný severovýchodní pasát. Nepravidelné srážky jsou zde v období dešťů od srpna do října. Průměrně spadne na území Kapverdských ostrovů cca 100 – 300 mm srážek. Velmi slabě prší na pobřeží, intenzivněji v horách. Období sucha trvá od listopadu do července. Rozdíl mezi teplotami v ročních obdobích není příliš velký. Teploty se pohybují průměrně mezi 20 – 25°C. Teplota vody dosahuje průměrně 23°C během celého roku. Kapverdské ostrovy leží v oblasti tropických cyklonů, často se zde tedy můžete setkat s „Hurikány Kapverdského typu“, které jsou typické pro oblast Atlantického oceánu v období vrcholné hurikánové sezóny. Tyto hurikány mají původ v tropických vlnách, které vznikají nad pobřežím západní Afriky a putují dále po jižním okraji rozsáhlé Azorské tlakové výše.

Historie

Začátek osídlení Kapverd je spojen s rokem 1456, kdy na ostrov Boa Vista připlul Alvise Cadamisto. Po něm pak následoval António Noli, který ostrovy pojmenoval a stal se jejich historicky prvním gubernátorem. Od roku 1496 pak byly Kapverdské ostrovy součástí portugalské říše. Většinu obyvatelstva tvořili právě Portugalci, kromě nich zde žili i otroci z afrického kontinentu. Obchod s otroky byl pro území ostrovů velmi významný a to až do roku 1876, kdy bylo otroctví oficiálně zrušeno. Tím místní ekonomika utrpěla velká ztráty a mnoho jejich obyvatel se odstěhovalo do jiných zemí, převážně do Spojených států amerických. Ve 20. století pak místní obyvatelé začali usilovat o nezávislost a založili Africkou stranu nezávislosti. Jejich snahy byly úspěšné – nejdříve došlo ke změně statusu a Kapverdy už od roku 1951 nebyly kolonií, ale pouze zámořskou provincií. O 24 let později pak vznikl samostatný nezávislý stát.

Zásadním datem v historii Kapverdských ostrovů je 5. července roku 1975. Právě tohoto dne Kapverdy vyhlásily nezávislost na Portugalsku a staly se samostatným státem (tomuto aktu předcházela tzv. Karafiátová revoluce). Do čela státu se postavil prezident Aristides Pereira a Kapverdy pak usilovaly o unii s Guineí Bissau, ale nakonec k ní nedošlo. Opravdová demokracie ale v zemi nastala teprve v roce 1990 – byl zaveden systém více politických stran a v lednu 1991 se na Kapverdách uskutečnily první svobodné parlamentní volby. Dnes jsou Kapverdy standardní demokratickou zemí s prezidentem, vládou a parlamentem, nicméně kvůli chudobě jsou řazeny mezi rozvojové země. Právě díky demokratickému systému a dodržování lidských práv ale dostávají poměrně vysokou finanční pomoc ze zahraničí.

Etnické složení a náboženství

Současní obyvatelé jsou potomky otroků z Afriky, kolonizátorů z Portugalska, Nizozemí a Janova. Přibližně 75 % obyvatel zastupují mulati, 24 % černoši a přibližně 1 % běloši. S křesťanstvím, resp. s římskokatolickou církví, se ztotožňuje 95 % obyvatelstva. Hlavní velké metropole hlásí značné přelidnění, naopak ostrovy São Nicolau a Santo Antão se postupně začínají vylidňovat. Vysoký počet Kapverďanů trvale žije v Nové Anglii v USA.

ČESKO - KREOLSKÝ SLOVNÍČEK

Děkuji Obrigadu
Vítáme Vás Di Nada
Prosím Pur favor
Hodně štěstí Boa Sorti
Promiňte mi Da-n Lisensa
Je mi potěšením E un Prazer
Ano Sin
Ne Nau
káva kafé
čaj
cukr asukra
vajičko ovu
mléko l’eti
voda agu
chleba pon
máslo mant’ega
ryba p’exi
maso karni
rýže aro’s
brambory batata
sůl s’al
klobása linguisa

 

Zájezdy k destinaci "Kapverdské ostrovy"

Dostupná exotika

Ostrov Boa Vista

Kapverdské ostrovy, letecky, 4* hotel, all inclusive, 29.3. - 6.4.

RELIAZOVÁNO

Nechte se hýčkat

ostrov Boa Vista

Kapverdské ostrovy, letecky, 5* hotel, all inclusive, 9.9. - 17.9.

RELIAZOVÁNO

V listopadu za sluncem

ostrov Sal

Kapverdské ostrovy, letecky, 5* hotel, all inclusive, 26.11. - 03.12.

RELIAZOVÁNO

Duben v Africe

Kapverdské ostrovy

Kapverdské ostrovy, Boa Vista, Royal Horizons Boavista 4*, all inclusive

RELIAZOVÁNO

Dostupná exotika

Kapverdské ostrovy

Kapverdské ostrovy, ostrov Sal, Melia Dunas Resort & Spa 5*, all inclusive

RELIAZOVÁNO

Listopad na Kapverdách

Kapverdské ostrovy

Kapverdské ostrovy, Sal, Melia Dunas Resort & Spa *****, all inclusive

RELIAZOVÁNO

Dovolená v zimě

V zimě za sluncem

Kapverdské ostrovy, Boa Vista, 4* hotel, all inclusive

RELIAZOVÁNO

Zlatá střední cesta

HOTEL OA BELORIZONTE ****

Kapverdské ostrovy, Sal, all inclusive

RELIAZOVÁNO