Asie

Spojené Arabské Emiráty

Spojené arabské emiráty (SAE) je stát na středním východě, rozkládající se v jihozápadní Asii na východě Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií. Hlavním městem je Dubaj.

Emiráty jsou zemí kontrastů. Na jedné straně starobylá arabská města s romantickými uličkami, vonící koření, beduínské šperky a ručně tkané koberce, na straně druhé zlato, šejkové, futuristická architektura a okázalý luxus. Tato země nabízí neomezené možnosti jak strávit dovolenou. Koupání a slunění na bílých písečných pláží, výlety do pouště, jeep safari, atraktivní obchodní centra nabitá zbožím, golf, renomované tenisové turnaje, závody Formule 1, vyhlášené dostihy...Tato destinace je celoročně navštěvována, nicméně ideálním obdobím, z hlediska klimatických podmínek je jaro a podzim. Emiráty to je dovolená jako z pohádky z tisíce a jedné noci. Federace Spojených Arabských Emirátů je tvořena 7 emiráty (Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah a Fujairah), z toho nejznámější a nejnavštěvovanější je Dubaj. Právem bývá Dubaj označována jako „emirát zlata" nebo také nákupní ráj.

Emiráty - oblasti

Abu Dhabi Dubaj Ajman
Sharjan Umm-al-qauwain Ras-al-Khaimah
Fujairah    

Cestování

Časový posun: + 2 hodiny letní čas a + 3 hodiny zimní čas.

Elektřina: při cestě do SAE je nutné pořídit si adaptér na zástrčky typu G. Zásuvky mají tři obdélníkové díry – dva obdélníky ve vodorovné rovině a jeden kolmo nad nimi. Některé nabíječky na mobilní telefony nebo tablety můžete připojit do dubajské elektrické sítě bez adaptéru. Napětí je 220 V.

Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Doporučujeme, aby jste si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Doklady potřebné pro vstup do Spojených arabských emirátů

Pro vstup do SAE je pro občany vyžadován cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země, platné vízum a cestovní zdravotní pojištění na dobu pobytu. V případě cest do SAE za jakýmkoliv účelem stále platí vízová povinnost pro občany ČR. Ani po vstupu ČR do Schengenu se na této povinnosti prozatím nic nemění. Česká republika není na seznamu států, jejichž občané mohou získat vízum při příletu do SAE. Víza musí být vyřízena předem. S žádostí o zprostředkování turistického víza je možné se obrátit na zástupce leteckých společností nebo cestovních kanceláří jež mají pro tuto činnost registraci u Ministerstva vnitra SAE. Turistická i návštěvní víza SAE jsou udělována pouze jako jednorázová. Při opuštění území SAE jejich platnost zaniká bez ohledu na ve vízu vyznačenou dobu platnosti. Osobám, které navštívily Izrael a z jejichž cestovního pasu toto vyplývá, hrozí, že jim nebude povolen vstup do SAE. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Měna

Měna SAE je emirátský dirham (AED). Jeden AED má 100 filů. Z důvodu výhodnějšího kurzu doporučujeme cestovat do SAE s USD (Eura jsou v SAE rovněž směnitelná, ale mají méně výhodný kurs než USD). Dirham je možné vyměnit za kteroukoliv světovou měnu i zpětně při odletu ze země. Výhodné je placení platebními kartami, běžně používané jsou MasterCard nebo Visa či AmericanExpress.

Rady pro řidiče

České ani mezinárodní řidičské průkazy nejsou zdejší policií akceptovány. Výjimkou jsou pouze krátkodobé turistické cesty, během nichž je možno zapůjčit si automobil po předložení platného českého a mezinárodního řidičského průkazu a kreditní bankovní karty. V případě dlouhodobého pobytu je nutno požádat na dopravní policii o vystavení místního řidičského průkazu a absolvovat také přezkoušení v autoškole.

Celní a devizové předpisy

Osobní věci podléhají na hranicích celní kontrole. Kvantitativní omezení pro ne-muslimy se týkají dovozu alkoholu (2 litry), pro muslimy je dovoz alkoholu zakázán. Dovoz a průjezd přes SAE se zbraní, střelivem a pesticidy je povolen pouze na základě zvláštní licence MV SAE v evidovaném množství. Striktně je zakázán dovoz narkotik, jakýchkoli pornografických a eroticky zaměřených materiálů (videokazet, časopisů), dovoz politicky či nábožensky citlivých materiálů a izraelské měny. Uvedené položky podléhají přísné cenzuře a jsou okamžitě konfiskovány s patřičným postihem. V r. 2007 byly na letišti v Dubaji instalovány extrémně citlivé přístroje na indikaci i minimálního množství drog. Při zjištění byť i nepatrného množství drogy u cestujícího hrozí soud za držení omamných prostředků, přičemž minimální sazba za tento delikt je v SAE odnětí svobody na čtyři roky nepodmíněně. Toto varování platí přiměřeně také pro mezinárodní letiště v Abú Dhabí. Do SAE je zakázán dovoz některých léků, které jsou v ČR běžně dostupné. Doporučujeme si včas v ČR opatřit požadované lékařské potvrzení pro jejich dovoz. V případě dovozu či vývozu finanční hotovosti přesahující hodnotu 10.000 EUR je na hraničních přechodech SAE zákonná povinnost deklarovat tuto skutečnost při pasové, bezpečnostní a celní kontrole, a to písemnou formou i ústním oznámením předem a bez vyzvání. Nedodržením této povinnosti se cestující vystavuje riziku trestního stíhání a konfiskace příslušné finanční hotovosti. Povinná směna valut ani povinnost prokázat dostatek finančních prostředků pro pobyt v SAE nejsou zavedeny. Aktuální informace si můžete ověřit zde

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Pro cestu do SAE nepotřebujete žádné speciální očkování. Letní teploty v SAE se pohybují mezi 38 - 50 stupni Celsia. Celoročně je v SAE vysoká vlhkost vzduchu a vysoká intenzita slunečního záření. Vzhledem k vysoké intenzitě slunečního záření se doporučuje používat sluneční brýle a opalovací krémy s kvalitním UV filtrem. Z hlediska hygieny se při dodržování základních pravidel není třeba obávat nákazy. Voda k pití se doporučuje užívat pouze kupovaná v originálních uzavřených PET lahvích. Co se týká hygieny, nemusíte se obávat nákazy z potravin a nápojů v SAE. Kvalita potravin je velmi vysoká, obecně se dá říci, že o mnoho vyšší než v ČR. Opatrnost se vyplácí mimo město, kde se mohou vyskytovat živočichové jako hadi a štíři, nebo při koupáni v moři, kdy není záhodno se dotýkat neznámých mořských živočichů, kteří mohou popálit, nebo jinak poranit, pokud se jich budete dotýkat. SAE je země s relativně liberálním přístupem k respektování zásad islámské morálky. Je zde částečně povoleno sledovat satelitní TV programy, u žen se toleruje běžný, evropský způsob oblečení. Alkoholické nápoje se v obchodech běžně neprodávají, ale jejich konzumace je možná v soukromí nebo v hotelových restauracích a barech. Alkohol lze koupit ve specializovaných prodejnách, a to pouze na časově omezenou licenci a v limitovaném množství. Omezení pro alkohol platí přiměřeně též na vepřové maso, avšak bez množstevního omezení. Dovoz alkoholických nápojů je striktně zakázán do emirátu Sharja, jeho import dále není možný přes veškeré pozemní hraniční přechody do SAE. Bezpečnostní situace je stabilní, v zemi je zatím nízká kriminalita. Nejnižší je v emirátu Abú Dhabí, naopak v emirátu Dubaj vzhledem k velkému pohybu cizinců kriminalita rok od roku roste. Projevů náklonnosti mezi páry - ať už vdané nebo ne - na veřejných místech se v SAE zdržte, neodpovídá to místním zvyklostem a kultuře. Držení se za ruce párům se toleruje, ale líbání a mazlení na veřejnosti jsou v SAE považovány za trestný čin a porušení veřejné slušnosti. Veřejné projevy náklonnosti, stejně jako sexuální obtěžování nebo náhodně obtěžovat ženy na veřejných místech může být v SAE potrestáno odnětím svobody nebo deportací. Kouření  na veřejnosti je v Emirátech přísně zakázáno. Aktuální informace si můžete ověřit zde

V zemi, kde vládne dědičná absolutní monarchie, je každý sebemenší přestupek bedlivě policií sledován a tvrdými postihy a nekompromisním postojem úřadů vůči jakémukoli porušování předpisů trestán. Za spáchané trestné činy, event. za každý přestupek jsou vyměřovány velmi přísné tresty. Například krádež bývá trestána useknutím ruky, za násilné trestné činy není výjimkou bičování či kamenování, což se ale několik let neprovádí na cizincích, kteří nejsou muslimové. Extrémně tvrdé postihy jsou uplatňovány proti prodejcům a držitelům drog, pašerákům alkoholu, erotických materiálů apod. Vysoké tresty mohou být uděleny i při zjištěném a prokázaném cizoložství, tj. jakékoliv formě nemanželského pohlavního styku. Z hlediska islámského práva se jedná o trestný čin, který se řeší před soudem. Výše trestů se liší podle jednotlivých emirátů. V každém případě po odpykání trestu následuje vyhoštění ze země.

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla

Zdravotnictví je v SAE na dobré úrovni. Převažují soukromé kliniky a specializovaná privátní zdravotnická zařízení. Poplatek za běžné vyšetření v soukromých zdravotnických zařízeních je od 100,- AED a cena lékařského ošetření závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích. Žádné dohody o bezplatném poskytování zdravotní péče občanům ČR v SAE nejsou sjednány. Před každým pobytem v zahraničí se důrazně doporučuje uzavřít doplňkové cestovní připojištění (především pojištění léčebných výloh a výloh na repatriaci) a uschovat si všechny účty za zdravotnickou péči pro nutné finanční vypořádání po návratu domů. V případě provozování rizikových sportů (létání na rogalech, vodní sporty, horolezectví aj.) je nutné mít speciální připojištění pokrývající i tyto aktivity.

Důležitá telefonní čísla :

Některé služby, které jsou u nás běžné, jsou v Emirátech zakázané. Například Skype a další video chatovací programy jsou v SAE nelegální. S tím souvisí to, že obě telekomunikační firmy zaměstnávají cenzory, kteří prohledávají stránky s neetickým obsahem a blokují je běžným uživatelům. To se týká i odkazů na stažení Skype a podobných programů. Tak jak už to ovšem bývá, existují cesty, jak takový zákaz obejít a proto jsou Skype a podobné programy hromadně využívány. Musíte si je ovšem dovézt už nainstalované ve vašem notebooku. Pokud cestujete do Emirátů a potřebujete volat do ČR, jednoznačně se vám vyplatí si koupit místní SIM kartu. Nejvýhodnější je operátor DU, který účtuje hovory po sekundách. Dobíjecí karty koupíte v každém supermarketu, v mnoha restauracích a obchodech.

Předvolba do Emirátů: 00971
Policie: 999
Ambulance: 998
Hasiči: 997

Geografie

Téměř 90 % území Spojených arabských emirátů pokrývá horká poušť Rub al-Khali. Přestože pouštní oblasti nebývají obecně příliš pohostinné, jsou jejich součástí zelené oázy a tzv. ostrůvky života. Specifické složení minerálů způsobuje různé zabarvení pouštního písku, obdivovat tak můžete pouštní scenérie v barvě krémové, šedé i ohnivě červené. Čisté mořské vody omývající břehy SAE skrývají velice pestrý a barevný podmořský svět. Mnoho turistů tak využívá možnosti potápění nebo se účastní výprav za pozorováním delfínů a velryb. Přesto, že velká část SAE je pokryta písečnou pouští i zde se nacházejí zajímavé druhy rostlin a živočichů, z nichž některé žijí přímo v poušti. Zeleň je typická pro oázy a za oblast s největším porostem je považován úrodný Emirát Ras Al-Khaimah. Typickými, pro nás však exotickými rostlinami, jsou v SAE datlové, banánové, nebo kokosové palmy, také papaya a citrusovníky. Nejdůležitější rostlinou Spojených arabských emirátů pro místní obyvatele z hlediska obživy je bezesporu datlovník, jehož pěstování má v SAE dlouhověkou tradici. Jednotlivé Emiráty se mohou pochlubit rozmanitými přírodními zajímavostmi. Ponořte se např. do stínu nestaršího mangrovníkového háje na území Arábie, rozprostírajícího se v zálivu Khor Kalba, na území Emirátu Fujairah jehož koruny jsou zároveň rájem ptactva. I neživá pouštní příroda poskytuje v SAE nádhernou podívanou v podobě písečných dun, jejichž zabarvení se na různých místech Emirátů liší. Emirátu Sharjah patří Sharjah Desert Park - pouštní park Šardžá, kde žijí chráněné druhy živočichů a rostlin, součástí je také zoologická zahrada, přírodovědné muzeum, chovatelská stanice pro ohrožené druhy živočichů, nebo květinová zahrada. S písečnými dunami kontrastují plochy zeleného porostu v překrásné oáze Liwa, nacházející se v Emirátu Abu Dhabi, jehož další přírodní zajímavostí je sirné jezírko Al-Fayda, které sice není vhodné ke koupání, za podívání ale určitě stojí. Koupání v přírodních minerálních pramenech si naopak můžete užít u horkých vodopádů Khatt na území SAE Ras al-Khaimah.

Podnebí

Spojené arabské emiráty mají tropické suché klima a v létě zde teploty mohou dosáhnout až 50o C. Ideální teploty vzduchu i vody v SAE jsou jarní měsíce březen až květen a podzimní měsíce říjen až prosinec, kdy teploty nedosahují extrémních hodnot a jsou ideální (kolem 30 stupňů).

V letním období je vlhkost vzduchu vyšší a i s teplotami se zvyšuje směrem na jih. V oblasti vnitrozemí a pouště není vlhkost tak vysoká a tak se teploty zdají být snesitelnější. Na východním pobřeží SAE a v horských oblastech je klima obecně příjemnější díky většímu proudění vzduchu. Příjemný vánek sice tělo ochlazuje, ale nezapomínejte na ochranné krémy s vysokým UV faktorem, protože intenzita slunečního záření je velmi vysoká. Vyvarovat byste se také měli častým prudkým přechodům z klimatizovaných prostor ven. Na srážky je území chudé a nejvíce se vyskytují v zimním období, ve kterém se teplota pohybuje okolo 20 stupňů. V poušti však teploty mnohdy klesají až pod bod mrazu.

Historie

Nejdříve známé lidské osídlení v SAE pochází z období neolitu, 5500 BCE. V této počáteční fázi je důkazem interakce s vnějším světem, zejména s civilizací na severu Persie. Tyto kontakty se dále rozvíjely do všech oblastí obchodu.V prvním století před Kristem byla zahájena doprava karavanami mezi Sýrií a městy v jižním Iráku. Pro námořní cestu byl důležitým přístavem Omana (snad současnýUmm al-Qaiwain) se spojením do Indie. Tyto cesty byly alternativou k trase Rudým mořem používané Římany.

Portugalsko expandovalo do Indického oceánu na počátku 16. století po trase Vasco da Gamy a získalo díky technologické převaze nadvládu nad Persií na pobřeží Perského zálivu. Portugalsko kontrolovalo oblast 150 let v nichž si podmanilo obyvatele celého Arabského poloostrova. Vasco da Gama využíval pomoci Ahmada Ibn Majida, navigátora a kartografa z Julfaru k nalezení cesty ke koření z Asie. V průběhu 16. století se část obyvatel Spojených arabských emirátů dostala pod přímý vliv Osmanské říše. Díky tomu byl region SAE brity nazýván také jako Pobřeží pirátů, protože piráti sídlící v této oblasti přepadali dopravní lodě evropských a arabských obchodníků. Proto se britové rozhodli v období od 17. století do 19. století k hlídkování v oblasti.

Britská výprava v roce 1819 měla přinést ochranu obchodu s Indií zejména v oblasti okolo Ras al Khaimah, ale i v okolí dalších přístavů na území dnešních SAE. Příští rok, byla podepsána mírová smlouva, která byla dodržována všemi šejky na pobřeží. Bitvy na moři pokračovaly přerušovaně až do roku 1835. V roce 1853, podepsali smlouvu s brity, v jejímž se rámci Šejkové (dále jen "Smluvní šejcháty") dohodli na trvalém námořním příměří. Bylo to pod patronací Spojeného království, případné spory mezi šejky se řešily dle britského práva. Především v reakci na ambice ostatních evropských zemí byly Spojeným královstvím a Smluvními šejcháty uzavřeny v roce 1892 podobné smlouvy s ostatními vládci v Perském zálivu. Šejkové souhlasili, že nebudou uzavírat žádné dohody a vstupovat do vztahů bez vědomí a souhlasu Británie. Na oplátku, britové slíbili chránit Smluvní šejcháty na moři a také pomoc v případě napadení země. Britská potlačení pirátství znamenalo, že flotily s perlami mohly plout v relativním bezpečí. Negativní stránkou nicméně je, že Britský zákaz obchodu s otroky znamenal pro šejky významný úbytek zdroje příjmů.

Na počátku roku 1960 prováděly první týmy ropné společnosti předběžné průzkumy. První náklad ropy byl vyvezen z Abu Dhabi v roce 1962. Díky rostoucím příjmům z ropy se vládce Abu Dhabi, Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan pustil do masivní programu budování škol, bydlení, nemocnic a silnic. Díky exportu ropy z Dubaje od roku 1969, zahájil vládce emirátu Dubaj Sheikh Rashid bin Saeed Al Maktoumstejný program rozvoje s cílem zlepšit kvalitu života svého lidu.

Počátkem 1960 byla objevena ropa v Abu Dhabi. Tato událost vedla k rychlému sjednocení a požadavku šejků na založení SAE. Sheikh Zayed bin Sultan AlNahyan se stal vládcem Abu Dhabi v roce 1966. Britové pociťovali ztrátu ropných investic a smluv na ropu v Americe. Již dříve britové založili úřad, který pomáhal při založení Spojených arabských emirátů. Šejkové ze Spojených arabských emirátů se poté rozhodli vytvořit Radu pro koordinaci záležitostí mezi nimi. Součástí původních dohod byl také Katar a Bahrajn. Po vypršení smlouvy Smluvních šejchátů v roce 1971 se Spojeným královstvím se Bahrajn i Katar rozhodli stát nezávislými státy. Vládci Abu Dhabi a Dubaj se rozhodli vytvořit unii mezi jejich dvěma emiráty a samostatně připravit ústavu. Poté nabídli vládcům dalších 5 emirátů možnost připojení se. Ústava byla podepsána 2.12.1971 a ve stejný den souhlasily další čtyři emiráty se vstupem do unie s názvem Spojené arabské emiráty. Ras Al Khaimah-přistoupily později, na počátku roku 1972.
Po teroristickém útoku na Spojené státy 11.9. byly Spojené arabské emiráty identifikovány jako hlavní finanční centrum Al-Káidy díky převodům peněz únosci.Vláda SAE okamžitě spolupracovala s USA, zmrazila účty spojené s podezřelými z terorismu a silně se zaměřlla na potírání praní špinavých peněz. SAE podporovaly vojenské operace Spojených států a koalice států, které jsou zapojeny do války proti Talibanu v Afghánistánu (2001) a Saddámu Husajnovi v Iráku (2003), stejně jako operace na podporu globální války proti terorismu pro oblast Afrického rohu na letecké základně Al Dhafra nacházející se mimo Abu Dhabi. Letecká základna také podpořila spojenecké operace ve válce v Perském zálivu v průběhu roku 1991. Dohody o vojenské obraně s USA byly podepsány již vroce 1994 a s Francií v roce 1995.
První prezident SAE, Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, zemřel 2. listopadu 2004. Jeho nejstarší syn, Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, uspěl jako vládce AbuDhabi. V souladu s ústavou SAE byl nejvyšší radou vládců zvolen Khalifa jako prezident. Sheikh Mohammad bin Zayed Al Nahyan Khalifa, korunní princ AbuDhabi byl poté zvolen novým prezidentem SAE. V lednu 2006 zemřel premiér Spojených arabských emirátů a vládce emirátu Dubaj Sheikh Maktoum bin RashidAl Maktoum. Novým vládcem Dubaje a premiérem SAE se stal korunní princ šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

Etnické složení a náboženství

Poměr místních občanů SAE k cizincům s povolením dlouhodobého pobytu je cca 1:4. 75% obyvatelstva tvoří Indové, Pakistánci, Íránci, Bangladéšané, Filipínci, Syřané, Libanonci a Afričané. Úředním jazykem je arabština, ale vzhledem k vysokému počtu cizinců žijícím v zemi je možné téměř všude se domluvit anglicky.

Hospodářství

Sektorem číslo jedna je těžba ropy a zemního plynu a na ně navazující petrochemický průmysl. Z Arabského poloostrova je transportováno 40 % veškeré po moři přepravované ropy. Státní Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) je nejvýznamnějším producentem a distributorem ropných produktů s velkými rafineriemi v Ruwais a Umn al-Nar. Těžba ropy a zemního plynu se podílí cca 34 % na tvorbě HDP. Služby a především turistický ruch zaznamenaly v posledních letech výrazný rozvoj a jejich podíl na celkovém HDP země stále roste. V zemi existuje řada nejluxusnějších hotelů světa (např. Burj al Arab, Emirates Palace aj.) a mnoho dalších se staví. Letecké společnosti Emirates a Etihad patří v současné době k nejdynamičtěji se rozvíjejícím na světě.

Česko - arabský slovníček

ano na"am
ne laa
Děkuji Vám Shokran
Děkuji Vám mnohokrát shokran Gazillan
Prosím Ala ElRahib Wa ElSaa
Promiňte Ann Eazinak
Dobrý den, Ahoj Ahalan
Na shledanou Ma"a ElSalama
Nashle, Ahoj Wada"an
Dobré jitro Saba"a AlKair
Dobré odpoledne Masa"a AlKair
Dobrý večer Masa"a AlKair
Dobrou noc Laila Tiaba
Nerozumím Ana laa Afham
Mluvíte ... ? Hal Tatakalm...
anglicky Alingli"zia
Těší mě. Sorirart Biro"aitak
Jak se máte? Kaifa Halok?
Kde je záchod? Ain Alhamaam?

 

Zájezdy k destinaci "Spojené Arabské Emiráty"

Předvánoční relax

Emiráty

Spojené Arabské Emiráty, letecky, 4* hotel, all inclusive, 8.12. - 15.12.

RELIAZOVÁNO

Vánoce 2019 u moře

Arabské Emiráty

Spojené Arabské Emiráty, 4* hotel, all inclusive, 18. 12. - 25. 12. 2019

RELIAZOVÁNO

Nákupy, pláže, zábava

Dubai

Spojené Arabské Emiráty, Dubai, hotel Ramada Jumeirah 4*, polopenze

RELIAZOVÁNO

V zimě za teplem

Emiráty

Spojené Arabské Emiráty, Ras Al Khaimah, 4* hotel, all inclusive

RELIAZOVÁNO

Luxusní dovolená

Emiráty

Spojené Arabské Emiráty, hotel El Hamra Residence 5*, all inclusive

RELIAZOVÁNO

Luxusní dovolená

Emiráty

Spojené Arabské Emiráty, hotel *****, all inclusive

RELIAZOVÁNO

Pro náročné

Luxusní dovolená

Spojené Arabské Emiráty, 5* hotel, polopenze

RELIAZOVÁNO

V zimě k moři

THE COVE ROTANA RESORT *****

Spojené Arabské Emiráty, polopenze

RELIAZOVÁNO